ارسال به دوستان
کد خبر : 273958

اشتراکات داعش با وهابیت و تفاوت با خوارج

اشتراکات داعش با وهابیت و تفاوت با خوارج

پرسش و پاسخ

اشتراکات داعش با وهابیت و تفاوت با خوارج

با سلام لطفا درباره اشتراکات داعش با وهابیت و تفاوت با خوارج توضیحاتی بدهید؟

شیوخ وهابیت با توصیف نمودن اتباع داعش به «خوارج العصر» قصد دارند هر گونه ارتباط وهابیت و سلفیت با این گروه تروریستی را نفی نمایند در حالیکه بررسی عمیق نشان از تفاوت هایی میان تفکرات داعش و خوارج و همچنین شباهت های داعش به وهابیت و سلفیت دارد .

خوارج فرقه ای در صدر اسلام بوده اند که در جنگ صفین همراه با حضرت امیر(ع) با معاویه جنگیدند اما در ماجرای حکمیت با سردادن شعار«لا حکمَ الا الله» از سپاه امیرالمومنین(ع) خارج شدند. در نهایت یک نفر از خوارج با نام عبدالرحمن بن ملجم مرادی حضرت (ع) را ترور و به شهادت رساند. این گروه معروف به تعصب شدید فکری و مبارزه با حکّام بنی امیه می باشند.

برخلاف دیدگاه شیوخ وهابی اشتراکات داعش و وهابیت بسیار بیشتر از اشتراکات داعش و خوارج می باشد. به چندین نمونه از این موارد اشتراک اشاره می شود :

    ۱. خوارج حضرت علی(ع) و معاویه را کافر می دانستند و از هر دو برائت می جستند در حالیکه داعش مانند سلفی ها حضرت امیر(ع) و معاویه را تکفیر نمی کنند و آنها را صحابه رسول خدا(ص) می داند.

    ۲. خوارج انحصار خلافت در یک قبیله مانند بنی هاشم یا قریش را قبول نداشتند بلکه خلافت را حق عموم مسلمانان و شایسته کسی که در علم و مدیریت سرآمد باشد می دانستند در حالیکه داعش مانند سلفیت معتقد است یکی از نشانه های خلافت قرشی بودن است و در بیانیه ابوبکر البغدادی پس از اعلان خلافت نیز به این شرط اشاره شده است .

    ۳. اکثر فرق خوارج روایات کتب صحاح را نمی پذیرند در حالی که داعش مانند وهابیت روایات کتب صحاح به خصوص صحیح بخاری و مسلم را صحیح می دانند. از جمله این روایات خبر دادن رسول خدا(ص) از وقوع جنگی در منطقه شام در آخر الزمان است که داعش برای تحریک هیجان جوانان،این روایات را دستاویزی برای فعالیت های خود در منطقه شام قرار داده است. استفاده به عنوان نام نشریه و مجله از الفاظ آخر الزمانی مانند «دابق» که سرزمینی در سوریه می باشد و «أعماق» که در ترکیه می باشد در همین راستا بوده است.

    ۴. داعش مانند وهابیت حکم کسی که همسر دارد ولی مرتکب گناه زنا شده است را سنگسار می داند در حالیکه خوارج منکر حکم رجم یا سنگسار در اسلام هستند.

    ۵. خوارج در برخی موارد باورهای معتزله را پذیرفته اند. از جمله این که خوارج قائل به خلق قرآن هستند یا این که مرتکب گناه کبیره را کافر می دانند در حالیکه داعش مانند وهابیت با چنین باورهایی مخالف است.

    ۶. بخشی از منابع فکری داعش با منابع فکری وهابیت یکی است. اگر چه دیدگاه های جهادی در مصر و با تفکرات امثال سید قطب به وجود آمد اما استفاده داعش از فتاوی و آثار ابن تیمیة و ابن قیّم و محمد بن عبدالوهاب انکار ناپذیر است.

نمونه دیگری از همخوانی داعش با وهابیت را می توان در جنبش «اخوان التوحید» به دست آورد. این گروه افرادی از قبائل عربستان بودند که عبدالعزیز بن آل سعود را در تصرف شبه جزیره عربستان یاری نمودند. از جمله خصوصیات این افراد جمود فکری، اعتقاد به قاعده «ولاء و براء» و تکفیر مسلمانان به دلیل همین قاعده،خشونت و قتل و غارت، مقابله با هرنوع مظاهر تمدن مانند تلویزیون، رادیو و ایستگاه قطار می باشد که امروزه داعش این صفات را به نمایش گذاشته است.

در پایان اشاره به اعتراف امام جماعت مسجد الحرام و مبلغ معروف سلفی عادل بن سالم الکلبانی ضروری به نظر می رسد. وی در مصاحبه ای عنوان نمود:«داعش شاخه برآمده از سلفیت است است». وی افزود :«حقیقت این است که باید با شفافیت به مقابله با این جریان بپردازیم».کلبانی درخواست نمود در تفکرات وهابیت تجدید نظر شود تا روحیه تسامح در میان وهابیان و سلفیان افزایش یابد


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :