ارسال به دوستان
کد خبر : 273734

نفس چه حقی دارد؟

نفس به مانند جسم دارای حقی می باشد که آن عبارت است از بندگی و اطاعت خداوند به اندازۀ توان و ظرفیت. لکن به دلیل آنکه اعضا و جوارح با نفس رابطه ای ویژه دارند، ادای حق نفس زمانی به طور کامل محقق می گردند که انسان با مراقبه نگذارد اعضا و جوارحش دچار گناه گردند زیرا جوارح به مانند قلم هایی هستند که بر صفحۀ نفس نقاشی می نمایند.

انتشار این مقاله به منزله تایید همه یا بخشی از آن نمی باشد و مسئولیت محتوای  آن به عهده نویسنده محترم می باشد .

کاربران محترم می توانند نظرات خود را در پایان هر مقاله ، با نام حقیقی یا مستعار مطرح نمایند.  بدیهی است که نظرات و پیامهایی که نافی قانون و ادب نباشد و حاوی تهمت و توهین و هتک حرمت شخصیت های حقوقی و حقیقی نیستند پس از بررسی منتشر خواهند شد.  

نفس چه حقی دارد؟

رضا مهدوی

نفس به مانند جسم دارای حقی می باشد که آن عبارت است از بندگی و اطاعت خداوند به اندازۀ توان و ظرفیت. لکن به دلیل آنکه اعضا و جوارح با نفس رابطه ای ویژه دارند، ادای حق نفس زمانی به طور کامل محقق می گردند که انسان با مراقبه نگذارد اعضا و جوارحش دچار گناه گردند زیرا جوارح به مانند قلم هایی هستند که بر صفحۀ نفس نقاشی می نمایند.

انسانی موجودی اجتماعی است که اساس زندگی خود را در ارتباط با دیگران و معاشرت با آن ها می بیند و همین دلیل، برای دیگران حق و حقوقی مشخص می نماید و سعی می کند با رعایت آن حقوق، اسباب دلخوری و ناراحتی دیگران را ایجاد نکند. اما غفلتی که افراد زیاد جامعه دچار آن شده اند این است که فراموش کرده اند نفس و حقیقت آن ها و در پی آن، اعضاء و جوارحشان نیز دارای حقوقی است که باید آن ها را رعایت نمایند.

نفس چیست؟

برای پاسخ به این سوال باید گفت که وجود هر انسانی از دو بخش تشکیل شده است؛ بخشی جسم انسان و بخشی نیز روح و حقیقت انسانی است که ارتباط تنگاتنگ و ویژه ای با یکدیگر دارند. همۀ انسان ها با مفهوم جسم و حقوقش آشنایی کاملی دارند؛ همه می دانند که جسم برای آنکه به بقای خود ادامه دهد، باید به اندازۀ کافی از مواد مغذی استفاده نماید؛ خواب کافی داشته باشد؛ در برابر سرما و گرما و ضررهای مختلف بدن خود را حفظ کند.

در مقابل، خیلی از انسان ها با وجود تنبهات فراوانی که در زندگی برایشان پیش می آید آگاهی کاملی از حقیقت و نفس خود ندارند و به نحوی زندگی می کنند که انگار اصالت و هستی آنان در جسم مادی و گوشتی خلاصه می گردد! اما باید دانست که انسان دارای حقیقتی بسیار شگفت انگیز می باشد که برای بیان ویژگی های آن باید مثنوی هفتاد من کاغذ شود! برای اثبات حقیقت انسان می توانیم خواب را مثال بزنیم؛ لازم است هر انسانی از خود بپرسد که هنگام خواب چه بخشی از خود را می بیند؛ آیا بدن مادی خود را می بیند که در جاهای مختلف حضور دارد با وجود آنکه جسمش در بستر افتاده و تکانی نخورده است؟ یا بخش دیگرش که حقیقت و روح او می باشد؟ با کمی تفکر و تعقل می فهمد که حقیقت و روح خود را در خواب مشاهده کرده است.

روح است که با جدا شدنش از بدن مادی، آن را بی تحرک می کند و با برگشت خود جسم را به حرکت و زندگی وا می دارد. پس اصالت انسان جسم مادی او نیست بلکه روح و نفس اوست که امور بدن را در عالم دنیا به عهده گرفته است.

نفس انسانی همان بخش مجرد و غیرمادی اوست که دارای احکام و ویژگی های مختلف است که هر انسان آگاهی باید وظایفی که نسبت به آن دارد را فرا گرفته و با رعایت آن ها، حقی که نسبت به آن دارد را ادا نماید. مرحوم نراقی در توضیح بدن و نفس چنین گفته است:  «اگر خواهى خود را بشناسى ، بدان که هر کسى را از دو چیز آفریده اند. یکى این بدن ظاهر که آن را تن گویند، و مرکب است از گوشت و پوست و استخوان و رگ و پى و غیر اینها. که از جنس مخلوقات همین عالم محسوس است و با همین چشم ظاهر می توان دید.

و یکى دیگر نفس است که آن را روح و جان و عقل و دل نیز گویند و آن گوهرى است بس عزیز از جنس عقول قدسیه، که خداى تعالى به جهت مصالحى چند، به قدرت کامله خود ربطى میان روح و بدن ظاهرى قرار داده و او را محبوس در زندان تن نموده، تا وقتى معین که رجوع به عالم خود می کند. هرگاه حدیث نفس یا روح یا جان، مذکور شد همین جزء اراده می شود. بلکه هرگاه آدم نیز گفته شود،به غیر از این، چیز دیگر مراد نیست».(1)

 

نفس چه حقی دارد؟

حق نفس

امام سجاد علیه السلام در رسالۀ حقوق خود حق نفس را چنین فرموده اند: و اما حق نفسک علیک فان تستوفیها فی طاعـه الله. «و اما حق نفس و حقیقتت این است که آن را در اطاعت الهی استیفاء نمایی». برای آن که بتوانیم حق نفس را به خوبی متوجه شویم لازم است در ابتداء معنای لغوی استیفاء را توضیح دهیم. استیفاء در لغت به معنای کاری را به طور کامل انجام دادن؛ یا حق چیزی را ادا کردن می باشد. «فرهنگ فارسی عمید». ریشۀ کلمۀ استیفاء از «و ف ی » می باشد که به معنای دریافت کامل امری است.(2)

بنابراین حق نفس زمانی به صورت کامل حاصل می گردد که انسان، نفس و حقیقت خود را به طور کامل در اطاعت الهی قرار دهد. به بیان دیگر تمام ظرفیت و توان خویش را برای اطاعت از فرامین حق تعالی به کار ببندد و لحظه ای تنبلی و سستی نکند.

استیفاء نفس به این بیان نمی باشد که بندگان چنان به عبادت و طاعت روی آورند که دچار افراط در بندگی گردند و خودبه خود از طاعت خداوند روی گردان شوند؛ بلکه به این معناست که هر انسانی به اندازه ای که توان و ظرفیت دارد به عبادت بپردازد. خداوند در سورۀ مبارکۀ بقره آیۀ 286 فرموده است: «لا یُکَلِّفُ اللَّهُ نَفْسًا إِلَّا وُسْعَهَا»خداوند هر نفسی را به اندازۀ توانش تکلیف می نماید.

امام علیه السلام بعد از بیان حق نفس به شرح حقوق اعضا و جوراح پرداخته اند که نشان دهندۀ این است که اعضا و جوارح ارتباط ویژه ای با نفس دارند.

ارتباط ویژه جوارح انسانی با نفس

افرادی که عبادت و طاعت ظاهری را رها نموده اند، اشتباه بزرگ و نابخشودنی خود را با این جمله که مهم دل است که پاک باشد، توجیه می نمایند لکن متوجه نیستند که ارتباط مستقیمی بین دل و حقیقت با اعضا وجود دارد؛ به این بیان که اگر گوش، چشم، زبان و دیگر اعضا از طاعت خداوند سرباز زنند، دلشان آلوده و تاریک می گردد و دیگر دل پاکی باقی نمی ماند تا بتوان آن را دلیلی برای پاکی خود قرار دهند، زیرا اعضا به مانند قلم هایی هستند که بر صفحۀ دل نقاشی می کنند؛ اگر رنگ این قلم ها از جنس ظلمت باشد، دل را نیز ظلمانی و تاریک می کنند و اگر از جنس نور و طاعت باشد، دل را نیز نورانی و با صفا می نمایند.

از امیرالمومنین علی علیه السلام نقل شده است: الْقَلْبُ مُصْحَفُ الْبَصَرِ. «قلب کتاب چشم است».(3) یعنی آنچه را که چشم می بیند قلب و نفس آن را ثبت می نمایند و گویا چشم مانند قلمی بر روی قلب انسان محفوظات خود را یادداشت می کند. امام سجاد علیه السلام در حق گوش فرموده است:  أَمَّا حَقُّ السَّمْعِ فَتَنْزِیهُهُ عَنْ أَنْ تَجْعَلَهُ طَرِیقاً اِلَى قَلْبِکَ اِلاَّ لِفُوَّهَه کَرِیمَه. «و اما حق گوش آن است که نگذارى چیزى را به درون تو برساند مگر آن که سخن خوبى باشد». در ادامه دلیل این مطلب را چنین فرموده اند: فَاِنَّهُ بَابُ الْکَلاَمِ اِلَى الْقَلْبِ یُؤَدِّی اِلَیْهِ ضُرُوبُ الْمَعَانِی عَلَى مَا فِیهَا مِنْ خَیْر أَوْ شَر. «زیرا گوش درِ دل است و معانی خوب یا بد خیر یا شر را به او می رساند». «رسالۀ حقوق حق گوش».

با کنار هم قراردادن تشبیهاتی که در دو روایت وجود دارد متوجه می شویم که این ویژگی مخصوص چشم و گوش نمی باشد بلکه تک تک جوارح انسانی با نفس چنین رابطه ای دارند. اگر واردات وجودی انسان که از مسیر جوارح شکل می گیرد، منطبق با شرع و اخلاق اسلامی باشند، نفس انسانی نیز در مسیر شرعی و اخلاقی شکل می گیرد و آنچه از او صادر می گردد خیر و نورانیت و اعمال صالح خواهد بود و اگر غیر آن باشد، آنچه از حقیقت و نفس انسانی صادر و ظاهر می گردد شر و ظلمانی و طالح خواهد بود.

نفس چه حقی دارد؟

مراقبت از جوارح

اکنون که رابطۀ نفس و جوارح را به متوجه گشتیم لازم است توضیحی دربارۀ مراقبه دهیم زیرا تنها راه برای رعایت حق نفس مراقبت از جوارح می باشد. مراقبه سبب می گردد تا سالک صادق وجود خود را به صورتی که دین مبین فرموده است مدیریت نماید. به بیان دیگر گوش، چشم، زبان و سایر اعضای  انسان در مسیر اطاعت حرکت کنند و اینگونه نفس را به سوی ادای حق خود که همان عبودیت است راهنما گردند.

مرحوم علامۀ طهرانی «ره» در مورد مراقبه چنین فرموده است: «باید دانست مراقبه از اهمّ شرائط سلوک است و مشایخ عظام را در آن تاکیداتی است و بسیاری آن را از لوازم حتمیّه سیر و سلوک شمرده اند، چه آن به منزلۀ حَجَر اساسی است، و ذکر و فکر و سائر شرایط بر آن حجر بنا نهاده می شود، لذا تا مراقبه صورت نگیرد ذکر و فکر بدون اثر خواهد بود. مراقبه حکم پرهیز از غذای نامناسب برای مریض دارد، و ذکر و فکر حکمِ دارو، و تا وقتی که مریض مزاج خود را پاک ننماید و از آنچه مناسب او نیست پرهیز نکند دارو بی اثر خواهد بود».(4) مراقبه به این معناست که سالک در جمیع احوال مراقب و مواظب باشد تا از آنچه وظیفۀ اوست تخطی نکند و از آنچه بر آن عازم شده تخلف نکند.

گناه شناسی شرط مراقبه

اما مراقبه ای انسان را به سوی نفس و باطنی نورانی سوق می دهد که لازمۀ آن که گناه شناسی می باشد، رعایت گردد. همانگونه که ذکر و فکر بدون مراقبه فایده ندارد، مراقبه نیز بدون شناخت گناهانی که ممکن است اعضا به آن دچار گردند، فایده ای نخواهد داشت. مرحوم بیدآبادی «ره» شرط موفقیت در مراقبه را شناخت شریعت مصطفوی دانسته است. «و سعی و کوشش نماید که از او معصیتی سر نزد و هرگاه، از روی غفلت و سهو از او معصیتی سر بزند، همان ساعت تدارک آن نماید به توبه و انابه.

 اما به شرط آنکه، اولا، شریعت مصطفوی و طریقت مرتضوی را تحصیل کرده باشد؛ یعنی به این طریق که عالم شود به آنچه امر و نهی از شارع شده باشد و آن دوچیز است:

اول: علم به آنچه تعلق به افعالِ جوارح دارد.

دوم:  [علم] به آنچه به دل تعلق دارد، از اوصاف جمیله و اخلاق رذیله.

 

و علم اول، به دو طور است یا به تقلید و یا به اجتهاد، و این را اهل تحقیق، علم به شریعت می نامند و علم دوم را علم طریقت می گویند».(5) بنابراین زمانی انسان می تواند حق نفس را در برابر خداوند متعال ادا کند که جانب مراقبه از اعضایی که رابطۀ تنگاتنگی با نفس دارند را رعایت نماید و این اتفاق ممکن نمی شود مگر با شناخت گناهانی که ممکن است جوارح انسانی به آنان مبتلا گردند.

پینوشت:

(1) معراج السعاده، صص 23_24

(2) تفسیر نور، ذیل آیه 42 زمر

(3) نهج البلاغه ،حکمت 406

(4) لب الباب فی سیر اولی الالباب، ص114

(5) تذکرة السالکین، صص 51-52


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :