ارسال به دوستان
کد خبر : 271937

علم اسلامی و سبک زندگی

نگرش ، به تولید علم اسلامی به صورت فرآیندی نگاه شده و تولید آن به جای تبعیت از منطق صفر و یک از مدل مرتبه ای تبعیت می کند . به این صورت که ما هر چه محیط خود را اسلامی تر کنیم ، علمی که تولید می شود اسلامی تر است و آنگاه همان علم در اسلامی تر کردن محیط پیرامون به ما کمکی مضاعف می کند و در نتیجه علمی اسلامی تر تولید می شود …..

انتشار این مقاله به منزله تایید همه یا بخشی از آن نمی باشد و مسئولیت محتوای  آن به عهده نویسنده محترم می باشد .

کاربران محترم می توانند نظرات خود را در پایان هر مقاله ، با نام حقیقی یا مستعار مطرح نمایند.  بدیهی است که نظرات و پیامهایی که نافی قانون و ادب نباشد و حاوی تهمت و توهین و هتک حرمت شخصیت های حقوقی و حقیقی نیستند پس از بررسی منتشر خواهند شد.  

علم اسلامی و سبک زندگی

نگرش ، به تولید علم اسلامی به صورت فرآیندی نگاه شده و تولید آن به جای تبعیت از منطق صفر و یک از مدل مرتبه ای تبعیت می کند . به این صورت که ما هر چه محیط خود را اسلامی تر کنیم ، علمی که تولید می شود اسلامی تر است و آنگاه همان علم در اسلامی تر کردن محیط پیرامون به ما کمکی مضاعف می کند و در نتیجه علمی اسلامی تر تولید می شود …..

یکی ازنکاتی که بارها بر روی آن تاکید شده ، مساله متقارن بودن علم و تمدن است. به این معنا که علم اسلامی بر اساس قاعده درست و عمیق « از کوزه همان برون تراود که دراوست » از دل و نهاد یک تمدن اسلامی بر می خیزد و از سوی دیگر ، شکل گیری یک تمدن در گروی شکل گیری علم خاص آن است. این مطلب به قدری واضح است که مثال زدن به زاییده شدن تمدن جدید غرب پس از تحولات معرفتی غرب مدرن یک مثال خسته کننده است . پس؛ علم اسلامی متوقف است بر تمدن اسلامی و تمدن اسلامی متوقف است بر علم اسلامی . وضعیتی ـ دوری ـ که به نظر می رسد نتیجه ای جز محال بودن علم و تمدن اسلامی نداشته باشد!!!  اما غیر از نگاه فوق که به نظر می رسد یک نگاه برآیندی و ذهن گرایانه به مقوله علم اسلامی است می توان یک نگاه عینی و وجودی نیز به این مقوله داشت به گونه ای که رابطه علم اسلامی و تمدن اسلامی را یک رابطه تضایفی و دیالکتیکی بدانیم.  در این نگرش ، به تولید علم اسلامی به صورت فرآیندی نگاه شده و تولید آن به جای تبعیت از منطق صفر و یک از مدل مرتبه ای تبعیت می کند . به این صورت که ما هر چه محیط خود را اسلامی تر کنیم ، علمی که تولید می شود اسلامی تر است و آنگاه همان علم در اسلامی تر کردن محیط پیرامون به ما کمکی مضاعف می کند و در نتیجه علمی اسلامی تر تولید می شود و همینگونه ادامه می یابد تا علم اسلامی و تمدن اسلامی به کمک یکدیگر در مدلی مرتبه ای بازتولید شده و مرحله به مرحله عمیق تر و اسلامی تر می شود. با این احتساب هر کس برای قدم برداشتن در راستای علم بومی علاوه بر آنکه نیازمند مجاهدت های علمی و معرفتی است، نیازمند حیاتی اسلامی نیز هست تا بتواند به کمک آن قدم در راه تولید علم اسلامی بگذارد. به این معنا، همان اندازه که خواندن کتب کلاسیک و اصیل یک دانش برای یک عالم علم اسلامی لازم است ، نماز خواندن، قرآن خواندن، توسل کردن به اولیاء الهی،دروغ نگفتن و …. نیز لازم است. یکی از نکاتی که دکتر کجوییان نیز به آن دقت داشته و بر آن تاکید می کنند همین توجه به سبک زندگی و تاثیر آن بر نوع علمی است که شخص عالم آن را تولید می کند. با رویکردی آسیب شناسانه می توان گفت که شناخت علم به مثابه مجموعه ای از گزاره ها که ارتباطی با نویسنده اش ندارد باعث می شود که عده ای گمان کنند هر کسی می تواند عالم به هر علمی باشد در صورتیکه علم و عالم و معلوم با یکدیگر سنخیت داشته و برهمین مبنا اتحادی انفصال ناپذیر بین آن دو برقرار است. با در نظر گرفتن وحدت عالم و معلوم ، چه ما علم را صوری بدانیم که از جانب واهب الصور به شخص عالم افاضه می شود و چه آن را تراوشات شخص عالم بدانیم ، قطعا بین علم و عالم آنچنان وحدتی برقرار است که تولید علم اسلامی را از انسانی که از حقایق اسلامی بهره ای نبرده امری ممتنع و محال نشان می دهد. اینگونه است که سبک زندگی اسلامی در تولید علم خاص آن نقشی کلیدی ایفاء می کند.

منبع : علوم اجتماعی اسلامینظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :