ارسال به دوستان
کد خبر : 265525

اتحاد سياسي لابي اسرائيل با اوانجليك ها

نوام چامسكي در كتاب مهم خود مثلث سرنوشت درباره ي ويژگي اصلي لابي يهودي آمريكايي مي نويسد : طرفداران اسرائيل در آمريكا فقط يهوديان نيستند بلكه عده ي بسيار زيادي غيريهودي وجود دارد كه با جديت از اسرائيل حمايت مي كنند. چامسكي ادامه مي دهد: "قبل از هر چيز بايد روشن شود كه پديده اي كه مت تيلمان از آن به عنوان لابي يهود نام مي برد تنها به جامعه ي يهوديان آمريكا محدود نمي شود. اين پديده در بردارنده ي بخش بزرگي از چهره هاي ليبرال، رهبران سنديكاها، بنياد گرايان ديني، محصولات با تكنولوژي برتر دولتي داخلي (يعني توليدات نظامي )و منابع تهديد نظامي و ماجراجويي نظامي خارجي و در كنار آن حاميان دولت اعم از كليه نيروهاي نظامي محافظه كار مي باشد

انتشار این مقاله به منزله تایید همه یا بخشی از آن نمی باشد و مسئولیت محتوای  آن به عهده نویسنده محترم می باشد .

کاربران محترم می توانند نظرات خود را در پایان هر مقاله ، با نام حقیقی یا مستعار مطرح نمایند . بدیهی است که نظرات و پیامهایی که نافی قانون و ادب نباشد و حاوی تهمت و توهین و هتک حرمت شخصیت های حقوقی و حقیقی نیستند پس از بررسی منتشر خواهند شد.  

 

اتحاد سياسي لابي اسرائيل با اوانجليك ها

نوام چامسكي در كتاب مهم خود مثلث سرنوشت درباره ي ويژگي اصلي لابي يهودي آمريكايي مي نويسد : طرفداران اسرائيل در آمريكا فقط يهوديان نيستند بلكه عده ي بسيار زيادي غيريهودي وجود دارد كه با جديت از اسرائيل حمايت مي كنند.
چامسكي ادامه مي دهد: "قبل از هر چيز بايد روشن شود كه پديده اي كه مت تيلمان از آن به عنوان لابي يهود نام مي برد تنها به جامعه ي يهوديان آمريكا محدود نمي شود. اين پديده در بردارنده ي بخش بزرگي از چهره هاي ليبرال، رهبران سنديكاها، بنياد گرايان ديني، محصولات با تكنولوژي برتر دولتي داخلي (يعني توليدات نظامي )و منابع تهديد نظامي و ماجراجويي نظامي خارجي و در كنار آن حاميان دولت اعم از كليه نيروهاي نظامي محافظه كار مي باشد." [1]
خوام چامسكي پس از تقسيم جانبداران اسرائيلي به 4 گروه يادشده، منطق موجود در پشت حمايت هاي اوانجليكها را از اسرائيل ناشي از دو دليل ميداند؛ اولين دليل اعتقاداتي كه پيش از اين درباره ي آن سخن گفتيم ( مثل پيش گويي هاي عهد عتيق، سفسطه "قوم برگزيده" بودن يهوديان و ديگر موارد) دليل دوم هم دشمن مشتركي است كه هر دوي آن ها در اين اواخر با آن روبه رو شده اند كه اين دشمن مشترك "اسلام" است.
چامسكي مي گويد: "اوانجليكها و يهوديها
  در دو نقطه ي اساس با يكديگر مشتركند و اين دو نكته موجب نزديكي آن ها به يكديگر گرديده است. اولين نكته باورهاي ديني اوانجليكهاست... و نكته ي دوم كه ارتباط غير صهيونيسم با موضوع دارد، نحوه ي تلقي اوانجليك ها از اسلام است كه ناشي از احساس مسئوليت اسلام در قبال اسارت اعراب در چنگال اسرائيليهاست و خاستگاه بخش بزرگي از احساسات غيريهودي و (به زعم آنها)آلوده كننده ي نام خداوند مي باشد.
در همه ي منابعي كه به موضوع اسرائيل پرداخته اند، به اتحاد اوانجليك هاي آمريكايي با لابي يهود تصريح شده است. در اين ميان رهبران اوانجليك در حمايت از افزايش كمك هاي آمريكا به اسرائيل و ادامه ي آن كمكها ، همواره نقش به سزايي ايفا مي كند و كرده اند.
اوانجليك ها با تبليغات خود اسرائيل را به يك "منطقه ي ممنوعه" مبدل ساخته و هر گونه انتقاد از اسرائيل را غيرممكن مي نمايانند. جري فالول سرپرست "موسسه ي اكثريت اخلاقي" يكي از رهبران اوانجليك هاست كه روند هواداري از يهود را به صحنه ي سياسي وارد كرد. فالول زماني گفته بود:
" گمان نمي كنم كه آمريكا بتواند با پشت كردن به اسرائيل پا بر جا بماند و به حيات خود ادامه دهد. ديگر ملت ها هم به شكلي كه با اسرائيل عمل كنند، خداوند نيز با آن ها به همان صورت عمل خواهد نمود.
مفهوم سخن فالول كاملاً واضح و آشكار است. آمريكا اگر خواستار برخورداري از حمايت هاي خداوند است بايد اسرائيل را ياري كند. اين اعتقاد و انديشه كه بقاي آمريكا را به حمايت و ياري اسرائيل وابسته مي داند. نفوذ و تاثير عجيبي در اذهان عموم مردم آمريكا يافته به طوري كه علاوه بر 40 ميليون اوانجليكها بعضاً ديگر پروتستان هاي آمريكا را همه تحت تاثير خود قرار داده است.
يكي ديگر از رهبران اوانجليك به نام مايك ايونس ضمن تهيه برنامه هاي تلويزيوني "اسرائيل رمز بقاي حيات آمريكا" ادبيات مشخص و جهت دار اوانجليكي را به اذهان ميليون ها آمريكايي تلقين مي كند.
شبكه هاي فراوان راديويي و تلويزيوني مشابه و بي شمار نشرياتي كه اوانجليكها دائما منتشر مي كنند اين باورها را در افكار عمومي جامعه ي آمريكا تزريق مي كنند. اوانجليكها در كنگره، كاخ سفيد و ديگر نهادهاي رسمي هم نفوذ داشته اند. و به فعاليت هاي كلان جانبدارانه و حمايت آميز از اسرائيل در آن جا دست يازيده اند. از حيث صداقت بين اعضاي اوانجليك و اعضاي يهودي عضو آبپاك كنگره نسبت به يهود و اسرائيل هيچ تفاوتي وجود ندارد.
هدف اوانجليك ها نيز همانند آي پك و ديگر سازمانهاي هوادار اسرائيل جلوگيري از انتخاب افراد و اشخاص مخالف اسرائيل است. جري فالول در يكي از سخنرانيهاي خود در اسرائيل گفته بود:
"روزي كه ديگر هيچ فرد مخالف اسرائيل نتواند به كنگره راه يابد بسيار نزديك است"
همان طور كه گفتيم اوانجليكها همواره در دفاع از يهوديان از خود آن ها جسارت بيشتري داشته اند. به عنوان نمونه فالول ملي سخنراني 6 فوريه 1983 اشغال سرزمين هاي حايل بين 2 رود نيل تا فرات را از يهوديان طلب كرده بوده كه شامل عراق، سوريه، تركيه، عربستان سعودي، مصر و سودان مي شد.
اشغال سرزمين هاي كويت، لبنان و اردن نيز موضوع بحث بوده است. فالول پس از نقل پيش گويي تصرف نيل تا فرات گفته بود: " خداوند به خاطر حمايت ما از آن هايي كه براي او ارزشمندند ( يعني اسرائيل) آمريكا را تقديس كرده است."
اين رهبر "كاتوليك تر از پاپ " اوانجليكها از گذشته روابط نزديكي با مفاهيم بيگين و اسحاق شامير رهبران حزب ليكود و ديگر رهبران اسرائيل داشته و به خاطر خدمات خود به صهيونيزم مدال ولاديمير جابوتينسكي را از بگين گرفته بود. فالول در دنيا اولين "گوييم" غيريهودي است كه اين مدال را دريافت كرده است. حمايت او از اسرائيل در سطح جهاني سواي عقايد او ناشي از منافع شخصي حاصل شده از اين نقش است چرا كه يهوديان خدمات فالول و ديگر رهبران اوانجليك را هرگز بي پاداش نگذاشته اند. هال سل در يكي از مقالات خود مي نويسد:
موشه آرنر وزير دفاع سابق حزب ليكوديك، هواپيماي جت اختصاصي به فالول هديه كرده بود. كه البته اين بخشش، ذره اي از درآمدهاي فالول به واسطه ي حمايت از اسرائيل است.
قدرت سياسي اوانجليك ها در داخل آمريكا و به عبارت بهتر توانايي آن ها در حمايت از اسرائيل رفته رفته در حال افزايش است. موسسه ي اكثريت اخلاقي فالول در دهه ي 1980 سازمان سياسي پرقدرتي به حساب مي آمد. در سالهاي پاياني آن دهه به دليل شركت داشتن متوليان اين موسسه در برخي رسوايي هاي مالي متلاشي شد. اوانجليك ها بلا فاصله پس از آن سازمان ديگري را تاسيس كردند كه حزب جمهوري خواه از اين سازمان حمايت قابل توجهي مي كند و در آمريكا سازماندهي گسترده اي دارد به حدي كه در حال حاضر به يكي از سازمانهاي پرقدرت و سياسي آمريكا تبديل شده است.[1]
Noam Chomsky, Khauerucgeni, ss36-37
 

 


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :