ارسال به دوستان
کد خبر : 264295

برای دل شما و آنها

برای دل شما و آنها

بسم الله الرّحمن الرّحیم

برای دل شما و آنها

فجاءته احدیهما تمشی علی استحیاء... قصص 25
...
ان اتّقیتنّ فلا تخضعن بالقول فیطمع الّذی فی قلبه مرض و قلن قولاً معروفا...ًاحزاب 32
یا ایّها النّبی قل لازواجک و بناتک و نساء المؤمنین یدنین علیهنّ من جلابیبهنّ ذلک ادنی ان یعرفن فلا یؤذین...احزاب 59
...
و اذا سألتموهنّ متاعاً فسئلوهنّ من وراء حجاب ذلکم اطهر لقلوبکم و قلوبهنّ... احزاب 53
...
و قل للمؤمنات... و لیضربن بخمرهنّ علی جیوبهنّ... نور 31

 روبروی آیینه می ایستم، روسری ام را با دقت می بندم، بعدش هم چادرم را...و زیر لب می گویم: ذلکم اطهر لقلوبکم و قلوبهنّ... و صفا می کنم با این آیه هایت...همین آیه هاکه حتِّی برای حرف زدن و راه رفتن و لباس پوشیدنم هم برنامه دارند؛ برای من: برای یک دختر مسلمان قرن بیست و یک.

(1)دخترک آرام و باوقار به پسر جوان نزدیک می شد، روحش هم خبردار نبود بیست و چند قرن بعد قرار است دخترانِ مسلمان، راه رفتن را از او یاد بگیرند!! همان طور که روحش خبردار نبود، این رفتنش مظهر استجابتِ دعایِِ آن پسر جوان است، وقتی در نهایتِ استیصال به خدایش گفته بود؛ محتاجِ هر خیری ست که به سوی او نازل شود! ؛انّی لما انزلت الیّ من خیر فقیر. آیه ها راه رفتنش را این طور روایت می کنند: تمشی علی استحیاء...عظمت و ظرافتی که در لغت «استحیاء» نهفته است آن قدر هست که با تعبیرش صفا کنیم و راه رفتن را از دختر شعیب یاد بگیریم!

(2)می گویند: اگر اهل ِ تقوا هستید، با ناز حرف نزنید که کسی در دلش طمع کند به شما،اِن اتّقیتنّ فلا تخضعن بالقول فیطمع الّذی فی قلبه مرض... می گویند: خوب و شایسته و متین حرف بزنید. همین آیه ها می گویند. این« قلن قولاً معروفاً» یعنی هم خوب حرف بزنید و هم حرف ِ خوب بزنید. خداییش شما صفا نمی کنید با این عبارت؟ شرطِ اولش هم که یادتان هست: اگر اهلِ تقوا هستید! اگر نیستید که هیچ!

(3)نمی دانم همان قدر که من با این صفت های تفضیلی در فضای آیاتِ عفاف ذوق می کنم، شما هم به وجد می آیید؟ لحن را داشته باشید: ذلک ادنی...ذلکم اطهر لقلوبکم و قلوبهنّ...دلک ازکی لکم و اطهر...این نزدیک تر است به پاکی و تقوا، این برای دل های شما و آن ها پاکیزه تر است، این به پاکی و طهارت نزدیک تر است...برای هر کس که پاکی می خواهد و طهارتِ قلب، برای هر کس که تقوا می خواهد و تزکیه...برای هر کس که می خواهد! و مگر آدم توی این فضا و با لحنِ این آیات می تواند تسلیم نشود و بگوید که دلش پاکی و تقوا و طهارت و تزکیه نمی خواهد!

(4)می دانید فضای این آیات دلِ من را کجا می بَرَد؟...روایتی که خطبه فدک را نقل می کند را خوانده اید رفقا؟ آن روایت قبل از بیانِ خود خطبه، حالاتِ بانو را موقع ورود به مسجد برای بیانِ خطبه توصیف می کند. این عبارات برای من قدر و عظمتش اگر بیشتر از خودِ خطبه نباشد، کمتر هم نیست: لاتت خمارها علی رأسها: بانوی من و شما روسری شان را پوشیدند، و اشتملت بجلبابها: و چادرشان را هم. و اقبلت فی لمه من حفدتها و نساء قومها: و در حلقه و میانه گروهی از زنانِ مؤمن به سمت مسجد حرکت کردند، تطأ دیولها: لباسشان آنقدر بلند بود که گاهی زیر پا قرار می گرفت! ما تخرم مشیتها مشیه رسول الله: چقدر راه رفتنشان شبیه راه رفتن پیامبر بود!...آآآه...

(5)این آیه ها می گویند: ای پیام بر! به زنانت و به دخترانت و به زنان مؤمن بگو جلباب هایشان را به خودشان بگیرند. می گویند: به زنانِ مؤمن بگو دور گردنشان را با روسری هایشان بپوشانند، این برای اینکه به پاکی و تقوا شناخته شوند بهتر است....روبروی آیینه ایستاده ام، روسری ام را با دقت می بندم، بعدش هم چادرم را...و زیر لب می گویم: ذلکم اطهر لقلوبکم و قلوبهنّ...این برایِ دل های شما و آن ها به طهارت نزدیک تر است و... صفا می کنم با این آیه هایت.

پ.ن:
دو سال پیش که با گروهی از دوستان، دانشجویی، به هندوستان سفر کرده بودیم، یادم هست توی قطارِ دهلی- بمبئی، آقایی که بعداً فهمیدم «بودایی» ست نزدیکِ من آمد و به انگلیسی پرسید:این چیه پوشیدی؟ چادرم را می گفت! اوّل فکر کردم سؤالش عمدی ست و به قصدِ استهزاء، ولی توضیح داد که واقعاً می خواهد بداند، گمانم یکی دو ساعت راجع به فلسفه حجاب در اسلام برایش توضیح دادم، آخرش گفتم: ببین! قرآنِ ما در متن ِ آیاتِ مربوط به حجاب یک عبارت دارد که خیلی برایم عزیز است، گفت: چی؟ اوّل به عربی خواندم برایش: ذلکم اطهر لقلوبکم و قلوبهنّ،بعد هم ترجمه کردم: This is purer for your hearts and for their hearts فکر نمی کردم مفهوم آیه را متوجه شده باشد، ولی خیلی خوشش آمده بود، گفت: عجب استدلالِ قشنگی. بعد هم خواست که دوباره آیه را به عربی برایش بخوانم

موقع نوشتن این پست تصویر «مروه الشریینی» همه ش توی ذهنم بود، روحمان را با حمد و سوره ای به روح شادش گره بزنیم...

مریم روستا


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :