ارسال به دوستان
کد خبر : 256559

نگاه ژئوپلیتیک به روایات آخرالزمان (8)

اشاره به شکل گیری فتنه سفیانی در منطقه شام ضرورت این راهبرد را مشخص می نماید که ما به عنوان دولت و ملت زمینه ساز و ممهد برای مقابله با فتنه سفیانی باید از محل شکل گیری آن شروع کنیم و این فتنه را در نطفه از بین ببریم. در واقع معنای انتظار و زمینه سازی این نیست که بگذاریم فتنه و دشمنی شکل بگیرد بعد با آن مقابله نماییم.

انتشار این مقاله به منزله تایید همه یا بخشی از آن نمی باشد و مسئولیت محتوای  آن به عهده نویسنده محترم می باشد .

کاربران محترم می توانند نظرات خود را در پایان هر مقاله ، با نام حقیقی یا مستعار مطرح نمایند . بدیهی است که نظرات و پیامهایی که نافی قانون و ادب نباشد و حاوی تهمت و توهین و هتک حرمت شخصیت های حقوقی و حقیقی نیستند پس از بررسی منتشر خواهند شد.  

 

نگاه ژئوپلیتیک به روایات آخرالزمان (8)

 نویسنده : حاتم جدیدی
منبع : سایت راسخون
11
- سیاستها و راهکارهای اجرایی شدن راهبردهای مذکور

- اشاره به شکل گیری فتنه سفیانی در منطقه شام ضرورت این راهبرد را مشخص می نماید که ما به عنوان دولت و ملت زمینه ساز و ممهد برای مقابله با فتنه سفیانی باید از محل شکل گیری آن شروع کنیم و این فتنه را در نطفه از بین ببریم. در واقع معنای انتظار و زمینه سازی این نیست که بگذاریم فتنه و دشمنی شکل بگیرد بعد با آن مقابله نماییم.
- رویکرد فرهنگی ما در نهضت زمینه ساز باید در ایجاد فرهنگ صحیح زمینه سازی و بستر سازی در جامعه و میان مسئولین باشد. رویکردی که در آن زمینه سازی در مقابل دشمن باید پیشگیرانه باشد.
ـ همکاری سران حکومت عربستان با فتنه سفیانی، راهبرد سیاست خارجی ما را در تعامل با این حکومت مشخص مینماید. سیاست حکومت عربستان در راستای فتنه انگیزی در منطقه میباشد و سیاست خارجی ما در راستای ثبات. تفاوت این دو رویکرد نوع تعاملات ما را در حد ضرورت تبیین مینماید.
- فتنه هایی که جریان سفیانی برای منطقه و مردم ایجاد خواهد نمود هم رویکرد نرم دارد و هم نیمه سخت و هم سخت. ما در دکترین دفاعی جامعه منتظر باید سطح آسیب پذیری جامعه خود را در این سه حوزه کاهش دهیم. بطور مثال با خودکفایی در امور تغذیه و تولید غذا، وابستگی غذایی خود را به سیستم جهانی کاهش دهیم. یا در امور فرهنگی و تربیتی با حرکت پویای دینی در مقابل وابستگی های فرهنگی غرب ایستادگی نماییم و با صدور مبانی دینی خود به دیگر ملتها آنها را در مقابل مدل زندگی غربی سکولار قرار دهیم
- ممکن است یکی از مصداق های این گرفتاریها، دچار شدن مردم به نظام اقتصاد پولی و بانکی یهود باشد که هم اکنون شاهد مشکلات مردم و دولتها در این زمینه هستیم. گرفتار شدن مردم و دولتها به وام های بانکی رَبَوی و تجمل گرایی و مصرف گرایی، سیستم طراحی شده اقتصاد یهودی جهت سلطه بر کشور ها می باشد.
یکی از سیاست های راهبردی ما عدم وابستگی به نظام اقتصادی و پولی بانک جهانی یهودی، می باشد.
- نظام جمهوری اسلامی ایران در جهت نهضت زمینه ساز باید سیاست خارجی خود را در منطقه عراق و لبنان در مقابل عربستان سعودی قرار دهد، یعنی حمایت از جریان مقاومت اسلامی و مقابله با تفرقه و آشوب در منطقه.
- در این باره می توان وظایف دولت ممهد و زمینه ساز را مورد بررسی قرار داد ؛ نظام جمهوری اسلامی در راستای زمینه سازی ظهور و فرهنگ انتظار می باید در حوزه داخل ایران حمایت مردمی و سازمانی از نهضت های مقاومت منطقه ای را افزایش دهد و با افزایش معرفت آخرالزمانی نهضت زمینه ساز، آمادگی عمومی را برای مقابله با فتنه های جریان سفیانی مهیا سازد.
در بعد بین الملل نیز می بایست با ارتقاء بیداری اسلامی در منطقه خاورمیانه و شام و خصوصاً لبنان ، مسلمانان را برای مقابله با جریانات زمینه ساز فتنه سفیانی بسیج نماید و از نهضت مقاومت منطقه شام حمایت معنوی و مادی نماید.
- استفاده سفیانی از منبر، خطبه و دعوت به جهاد، گزاره های جریان سفیانی را در اسلامی جلوه دادن خود بیان می دارد. در راستای نهضت زمینه ساز و دولت ممهد، راهبردی که از این روایت می توان برداشت نمود این است که برای مقابله با جریان سفیانی باید سطح آگاهی عمومی را در شام نسبت به جریانات انحرافی اسلامی بالا برد و از ابزار رسانه ای جهت فاش نمودن سیاستهای سفیانی استفاده نمود. همین راهبرد را در عملکرد شبکه المنار و پرس تی وی شاهد هستیم.
- چون اولین کشوری که مورد حمله سفیانی قرار می گیرد، سوریه می باشد، یکی از راهبردهای سیاست خارجی دولت زمینه ساز می تواند حمایت مادی و معنوی از دولت مقاوم سوریه در برابر تهدیدات جریان زمینه ساز سفیانی باشد.
در واقع تشکیل دولت ممهد و مقاومت اسلامی در سوریه، یکی از راهبردهای نهضت زمینه ساز می باشد.
-محل تمرکز دروزیان در شام دقیقاً همان منطقه ای است که در روایات با «وادی یابس» از آن یاد شده است؛ بیابانی در بین اردن ،سوریه و فلسطین که محل خروج اولیة سفیانی می باشد. تمرکز راهبردی دروزیان را در این منطقه می توان مشاهده نمود. این همان راهبردی است که ما باید از روایات استخراج نماییم و تمرکز جمعیتی جریان سفیانی را در این منطقه، با افزایش جمعیت خود و گسترش نهضت انتظار در آنجا، بهم بزنیم.
تجهیز سپاه سفیانی و خبر از آن در روایات، الزاماً سلطه و غلبة سفیانی را قطعی نمی داند، بلکه اطلاعات استراتژیکی است برای ما جهت مقابلة با جریان سفیانی قبل از شکل گیری آن.
- در این روایات در جهت استخراج راهبردهای دولت ممهد به این نکته می توان اشاره کرد که مقابله با جریان بنی کلب و فرقه دروزیان در منطقه شام ، جزء سیاست های منطقه ای دولت زمینه ساز می باشد. در واقع با حمایت و تقویت جریانات مقاومت اسلامی در شام و مقابله آنها با جریانات حامی فتنه سفیانی و جریان صهیونیسم، این هدف عملیاتی می گردد. مقابله با این جریان میتواند ابعاد مختلف سیاسی، اطلاعاتی، نظامی، .... داشته باشد.
- این روایات به شکل گیری جریان مقابله با سفیانی اشاره می نماید. این جریان مقاومت، باایجاد ژئوپلیتیک مقاومت در منطقه، در مقابل جریان سفیانی قرار می گیرند. در روایات دیگری به نقش آنان در زمینه سازی ظهور حضرت حجت اشاره می نماید. ارتباطی که میان مقاومت منطقة ایران و شام پدید می آید، از نکات راهبردی روایات می باشد.
تشکیل و حمایت از نهضت های مقاومت منطقه ای از اصلی ترن راهبردهای دولت زمینه ساز می باشد.
- در این روایات به قیام مردم ایران در طلب حضرت و دعوت دیگر ملت ها به یاری کردن حضرت اشاره می کند که راهبرد سیاست فرهنگی نظام جمهوری اسلامی را در راستای فرهنگ سازی انتظار پویا و نهضت زمینه ساز در ایران و خارج ایران مشخص می نماید. در واقع با این روایت مشخص می گردد که نظام فرهنگی و آموزشی نظام جمهوری اسلامی ایران در داخل و خارج کشور باید در جهت دعوت به مهدویت و نهضت زمینه ساز پیش رود.
- فرهنگ سازی گزاره های تربیتی مهدویت مانند عدالت خواهی، ظلم ستیزی، راضی نبودن به وضع موجود، مطالبه حق، امید به آینده، ذلیل شمردن مستکبران، عدم پذیرش سلطه کفار بر مسلمین، افزایش قدرت علمی و اقتصادی و نظامی و..... در میان دیگر ملت های مسلمان و آزاده ، از راهبردهای دولت ممهد می باشد.
- پیوستگی در پشتیبانی از دین، پشتیبانی از دین، دشمن شناسی و ایستادگی در برابر دشمن و عدم سازش با دشمن، عدم ترس از مخالفان و آمادگی مقابله با آنان، اعتقاد به پیروزی نهائی و عدم آسیب جدی از دشمنان و مخالفان، اعتقاد به حرکت در راستای امر الهی و زمینه سازی ظهور امر الهی، راهبردهایی است که می توان در نظام فرهنگی، آموزشی و تربیتی دولت ممهد پیاده نمود.
- دراین روایات به نقش راهبردی و حساس منطقه بیت المقدس و اطراف آن (لبنان و سوریه) اشاره شده است. جایگاهی که لبنان و سوریه در نهضت زمینه ساز و ارتباطی که با ایران برقرار می کنند در حال حاضر در حوزه سیاست هرسه منطقه دیده می شود.
شکل گیری حماس، انتفاضه، حزب الله لبنان و مقاومت سوریه، بر اثر الهام بخشی انقلاب اسلامی ایران، گویای این راهبرد در روایت می باشد. ورود مخفیانه شعیب بن صالح به بیت المقدس یکی از راهبرد های نهضت زمینه ساز در ایران می باشد. در این روایت اشاره دارد که حضور سپاهیان ایرانی در شام نباید علنی باشد، این راهبرد سیاست خارجی ایران در حضور خود در شام و لبنان میباشد. در واقع این روایت فضای حاکم بر شام را اشاره می کند که تحت سلطه جریان زمینه ساز سفیانی می باشد و در این فضا نیروهای ایرانی برای حفظ اطلاعات نهضت خود نباید بطور علنی و آشکار وارد صحنه شوند.
ـ هدف اصلی سیاست خارجی جمهوری اسلامی ایران پیرامون فلسطین، لبنان و منطقة شام، ایجاد و زمینه سازی ظهور و حکومت حضرت می باشد. در واقع سیاست خارجی ما نباید بدنبال شکل دهی به قدرت ناسینالیسم ایرانی و پان ایرانیسم باشد، بلکه قدرت ایران در خدمت ترویج دین و نهضت زمینه ساز قرار دارد.
در این روایات به هدف حرکت جریان مقاومت اشاره می شود، جریان مقاومت در ایران و شام پس از مقابله با سفیانی به زمینه سازی ظهور حضرت می پردازند تا مقدمات حکومت ایشان فراهم گردد. نهضت زمینه سازی ظهور و جامعه سازی مهدوی،رسالتی است که ایرانیان و مقاومت اسلامی در شام، آن را پیاده می نمایند.
-کمک سیصد نفر از اهالی شام به نیروهای ایرانی گویای این راهبرد است که حمایت از نهضت زمینه ساز در شام باید بطور گروهی، سازمانی و حساب شده باشد که این مرحله سطح جامعه سازی نهضت زمینه ساز را بیان می دارد.
- در این روایات اشاره می شود که جنگ اصلی حضرت با سفیانی در بیت المقدس می باشد. این موضوع علت حرکت و تلاش شعیب بن صالح را در زمینه سازی حکومت حضرت در این منطقه، مشخص می کند. در واقع شعیب بن صالح برای تدارک و تجهیز نیروهای حضرت در این منطقه، برای مقابله با جریان سفیانی وارد فلسطین می شود. این راهبرد ارتباطی و اطلاعاتی ما در تعامل با نیروهای فلسطینی و لبنانی می باشد. در این روایت اشاره دارد که حضور سپاهیان ایرانی در شام نباید علنی باشد، این راهبرد سیاست خارجی ایران در حضور خود در شام و لبنان میباشد. در واقع این روایت فضای حاکم بر شام را اشاره می کند که تحت سلطه جریان زمینه ساز سفیانی می باشد و در این فضا نیروهای ایرانی برای حفظ اطلاعات نهضت خود نباید بطور علنی و آشکار وارد صحنه شوند.
ـ یکی از وظایف دولت زمینه ساز، آمادگی و مهیا نمودن شرایط مقابله با سفیانی در منطقه فلسطین و لبنان می باشد.
ـ استقرار سپاهیان سفیانی در کنار دریاچة طبریه، اهمیت این منطقه را برای سفیانی مشخص می نماید. شناخت جغرافیای دریاچة طبریه و ویژگی های آن و جنگ در این نوع از مناطق، برای نیروهای مقاومت و زمینه ساز لازم می باشد. مسلماً نیروهای حامی حضرت که ایرانیان جزء آنها می باشند، می بایست نسبت به تاکتیکهای جنگی ویژة این مناطق تسلط کافی داشته باشند.
ـ ورود حضرت با هزار مرکب به منطقه قدس و منزل کردن در شام، فلسطین، صور، عکا و غزه گویای این راهبرد است که نظام جمهوری اسلامی به عنوان اُم القُرای نهضت زمینه ساز باید مقدمات شکل گیری و سازمان یافتن هزار مرکب نظامی و استقرار آنها در این مناطق را فراهم آورد. اگر هر مرکب را یک واحد نظامی بدانیم، حجم کار لجستیکی، اطلاعاتی و سازمانی که باید انجام شود را متوجه می شویم. هر چند در این مقطع رهبری نهضت بدست حضرت می باشد اما نیروهای ایشان باید آماده چنین سازماندهی را داشته باشند و تا حد امکان دولت ممهد این امور را محیا نماید.
ـ ورود لشکر غرب به جریان و منطقه، گویای سیاست حمایتی غرب از سفیانی و مقابلة آنها با حضرت می باشد. در واقع در عاقبت شناسی جریان آخرالزمان و نهضت های درگیر در آن ، جایگاه غرب مشخصاً، حمایت از سفیانی و مقابلة با نهضت های حامی حضرت می باشد. با این جایگاه برای غرب، راهبرد های سیاست خارجی ایران مشخص میگردد.
در واقع غرب هیچگاه از در تعامل و دوستی با نهضت زمینه ساز وارد نمی شود، بلکه هدف او سلطه بر منطقه می باشد.
ـ در این روایات تأکید فراوانی بر مناطق لبنان(صور و کوههای لبنان) و فلسطین(بیت المقدس،غزه، عکا،دریاچه طبریه) شده است.این مناطق تحت سیطیره سپاهیان حضرت قرار می گیرد.به همین دلیل نهضت زمینه سازی حکومت حضرت نیز باید در این مناطق بیشتر حضور داشته باشد. تمرکز حزب الله لبنان در صور و حماس و جهاد اسلامی در غزه نیز بیشتر می باشد.
ـ آغاز حرکت سفیانی از منطقه شام و وادی یابس ،این ضرورت را برای دولت و نهضت زمینه ساز ایجاب میکند تا برای زمین گیر نمودن و ازبین بردن جریان سفیانی در نطفه باید در این مناطق سرمایه گزاری و فعالیت نمود. دشمن را باید در خانه اش از بین برد.
ـ در این روایات به جغرافیای نهضت مقاومت اشاره شده است، در واقع نهضت زمینه ساز و دولت زمینه ساز برای تکمیل جبهه مقاومت منطقه ای باید در این مناطق سیاست های فرهنگی، رسانه ای و آموزشی خود را پیاده نماید تا جبهه مقاومت در این مناطق حفظ و تقویت گردد.
ـ پیامبر بیان می دارد که خانه ای نیست مگر این که اسلام به آن وارد می شود، این راهبرد می تواند یکی از سیاست های فرهنگی نظام جمهوری اسلامی باشد، که تمام انسانها و خانواده ها را به اشکال مختلف با اسلام آشنا نماید.
ـ تبیین راهبردهای رهبری در راستای نهضت زمینه ساز برای عموم جامعه و انتقال این راهبردها به جوامع زمینه ساز.
ـ استفاده از پتانسیل رسانه ملی در راستای ارتقاء سطح معارف مهدوی و آخرالزمانی با رویکرد استراتژیک و راهبردی و درگیر نمودن جامعه با مؤلفههای نهضت زمینه ساز.
ـ ارتقاء روحیه پایداری و مقاومت و مطالبه حق در میان عموم جامعه در راستای نهضت زمینه ساز.
ـ تبیین عمومی ارتباط میان مطالبه حقوق هسته ای و علمی و تکنولوژیک ایران با نهضت زمینه ساز.

خلاصه و نتیجه گیری

در این بخش با پرداختن به برخی از روایات آخرالزمان، پیرامون تقابل جهان اسلام و صهیونیسم جهانی در منطقة خاورمیانه، شام و لبنان و فلسطین، رویکرد ژئوپلیتیک را در آنها به اختصار مورد بررسی قرار دادیم.
با بررسی عناصر قدرت، سیاست و جغرافیا در جغرافیای سیاسی (ژئوپلیتیک) آخرالزمان در منابع روایی و آیات، این حقیقت مشخص می گردد که اهل بیت و قرآن مجید، به عنوان منابع و مبانی جبهة حق، در کلام خود، رویکرد ژئوپلیتیک را پیرامون تقابل حق و باطل در آخرالزمان داشته اند.
در واقع در تعالیم اهل بیت در هدایت جریان ظهور، به زبان دیگر، نیروهای نهضت زمینه ساز ظهور و سازمان شیعه را نسبت به مسلط شدن بر عناصر قدرت، سیاست و جغرافیا با تمام ظرفیت هایش، آگاه ساخته اند.
در میان این روایات، منطقه لبنان، در کنار مناطق ایران، عربستان، عراق، فلسطین، دمشق و یمن، یکی از مناطق ژئوتکنیک در جغرافیای سیاسی (ژئوپلیتیک) آخرالزمان نهضت ظهور می باشد.
منطقة خاورمیانه در جایگاه ژئواستراتژیک، در ژئودکترین نهضت ظهور و انتظار قرار دارد، منطقه شام در جایگاه ژئوتاکتیک و منطقه لبنان در جایگاه ژئوتکنیک قرار می گیرد. (93)
با نگاه استراتژیک به روایات آخرالزمانی، می توان راهبردهای حرکت نهضت زمینه ساز ظهور را بدست آورد. در واقع یکی از دلایل بیان روایات، استفاده راهبردی از آنها برای دورة غیبت و بستر سازی ظهور می باشد. بررسی روایات با رویکرد استراتژیک و بعد ژئوپلیتیک، فرصتی دیگر را می طلبد و در این بخش تنها به مطرح نمودن این رویکرد اکتفا نمودیم.
با استفاده از این روایات راهبرهای فرهنگی نظام جمهوری اسلامی ایران را در حوزه بین الملل و جایگاه ژئوکالچر ایران مشخص می نماییم. علاوه بر آن جوامع شیعی در منطقه خاورمیانه و خصوصاً شام، در راستای نهضت زمینه ساز برای مقابله با جریان سفیانی و فراهم نمودن مقدمات ظهور در حوزه سیاست، فرهنگ، رسانه، آموزش، جامعه سازی و... راهبردهای عملیاتی خود را بدست می آورند.
گروه های مقاومت در منطقه بر اساس راهبرها و پیشگویی هایی که در این روایات آمده است می توانند تعاملات میان خود و ایران را چینش نمایند و در هدف گذاری و سیاست گذاری منطقه ای خود و تقابل با جریان زمینه ساز سفیانی از این روایات استفاده نمایند.

-

 


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :