ارسال به دوستان
کد خبر : 254633

اشتباهات رایج انسان در هنگام تصمیم گیری (2)

در حالی که تصمیمات خوب به فرصت ها و منافع تازته منتهی می شوند، تصمیم های بد اغلب مشکلات جدی را در پی دارند. اگر نمی خواهید افسوس بخورید، باید با اشتباهات رایج انسان در هنگام تصمیم گیری، آشنا شوید تا بتوانید در آینده از آنها پیشگیری کنید.

انتشار این مقاله به منزله تایید همه یا بخشی از آن نمی باشد و مسئولیت محتوای  آن به عهده نویسنده محترم می باشد .

کاربران محترم می توانند نظرات خود را در پایان هر مقاله ، با نام حقیقی یا مستعار مطرح نمایند . بدیهی است که نظرات و پیامهایی که نافی قانون و ادب نباشد و حاوی تهمت و توهین و هتک حرمت شخصیت های حقوقی و حقیقی نیستند پس از بررسی منتشر خواهند شد.  

 

اشتباهات رایج انسان در هنگام تصمیم گیری (2)

در حالی که تصمیمات خوب به فرصت ها و منافع تازته منتهی می شوند، تصمیم های بد اغلب مشکلات جدی را در پی دارند. اگر نمی خواهید افسوس بخورید، باید با اشتباهات رایج انسان در هنگام تصمیم گیری، آشنا شوید تا بتوانید در آینده از آنها پیشگیری کنید.

یکی از بدترین اشتباهاتی که افراد مرتکب می شوند، عدم صحبت درباره ی تصمیمات شان در زمان و به شیوه ی مناسب است .
 
اشتباه ۶: دوری از تفکر گروهی و جهت گیری های روانی

اگر چه درگیر کردنِ دیگران در تصمیمات تان، به ویژه کسانی که تصمیم شما روی آنها هم تأثیر می گذارد بسیار مهم است، اما باید مراقب تفکر گروهی نیز باشید. تفکر گروهی زمانی رخ می دهد که تمایل به اجماع گروهی بر خواست معمول افراد برای ارائه ی راه حل، نقد موقعیت یا بیان دیدگاهی خارج از نظر جمع، غلبه می کند.
 
تفکر گروهی، تصمیم گیری و حل مسئله ی مناسب را از مسیر منحرف می کند، زیرا این امکان وجود دارد که همه ی دیدگاه ها را به طور جامع مورد توجه قرار نداده باشید. برای اجتناب از این مسئله، باید فرایندی برای بررسی فرضیات اساسی نهفته در پسِ تصمیمات گروهی داشته باشید. برای مثال، نردبان استنتاج می تواند در شناسایی فرایند تفکری که برای رسیدن به تصمیمات گروهی از آن استفاده کرده اید و اطمینان از درستی آنها، کمک تان کند.
 
جهت گیری های روانی فراوان دیگری هم هستند که در تصمیم گیری، مستعد آنها هستیم و ممکن است که باعث شوند تا اقدامی غیرمنطقی انجام دهیم. این جهت گیری ها عبارتند از تمایل به رسیدن سریع به نتیجه (لنگر انداختن)، انتظار تاثیر رویدادهای گذشته روی آینده (مغالطه ی قمارباز) و سرزنش دیگران برای اشتباهات به جای نگاه بی طرفانه به موقعیت (خطای برچسب زدنِ بنیادی). برای اطلاعات بیشتر درباره ی چگونگی اجتناب از این جهت گیری ها، به این مقاله مراجعه کنید.
 
اشتباه ۷: اعتماد به نفس بیش از حد

بسیاری از ما خودمان را دارای تفکری بی طرفانه و عادلانه می دانیم، و فکر می کنیم که همه ی اطلاعات لازم را برای رسیدن به نتیجه ای درست درباره ی مسئله ای خاص، در اختیار داریم. اما اگر بیش از اندازه به دانش خودتان اعتماد داشته باشید، ممکن است تصمیمات بدی بگیرید، به ویژه اگر سایرین هم شما را «متخصص» بدانند.
 
افراد معمولا شهرت تخصص و قضاوت درست را با مراقب و روش گرا بودن در تصمیم گیری هایشان به دست می آورند. اما اگر بیش از حد به خودشان مطمئن شوند و بیشتر به دنبال حس درونی خود باشند تا تحلیل موقعیت، ممکن است که این شهرت را از دست بدهند؛ اینجاست که بی توجهی، اشتباهات مکرر و غرور وارد تصمیم گیری می شوند.
 
اگر بیش از حد به دیدگاه های شخصِ خودتان اتکا کنید، ممکن است که دچار سوگیری تاییدی بیش از حد شوید. این جهت گیری زمانی اتفاق می افتد که به دنبال اطلاعاتی برای حمایت از باورهای کنونی تان می گردید و داده هایی را که بر خلاف تصورات خودتان هستند، رد می کنید. این شیوه می تواند شما را به سوی اخذ تصمیمات بد سوق دهد، چون همه ی اطلاعات مربوطه را مورد توجه قرار نمی دهید.
 
اگرچه «حرکت بر مبنای حس درونی» گاهی وقت ها کار درستی به نظر می رسد، اما باید مطمئن شوید که این احساس تان بر پایه ی اطلاعاتی بنا شده است که به طور سیستماتیک گردآوری کرده اید. برای بهبود قدرت تصمیم گیری خود، به منابعی توجه کنید که موقع تصمیم گیری معمولا از آنها استفاده می کنید، و با تمام قوا به دنبال منابع جدید بگردید.
 
اشتباه ۸: فکر نکردن به عواقب

گاهی اوقات ممکن است که تصمیمی به نظرمان دشوار برسد، زیرا نگران عواقب بلندمدت آن هستیم. اما بعضی ها فراموش می کنند که انتخاب هایشان می توانند چه تأثیراتی بر آینده بگذارند و در عوض فقط روی «اینجا و اکنون» تمرکز می کنند.
 
یک راه برای در نظر گرفتن همه ی گزینه ها و بررسی عواقب احتمالی، ایجاد درخت تصمیم است. ساخت درخت تصمیم، یعنی تا ثیرات بالقوه ی تصمیم را به طور جامع بررسی کنید و ریسک ها و پاداش های بالقوه ی راه حل هایتان را طوری محاسبه کنید که تفسیر نتایج را آسان تر کند.
 
در ضمن می توانید تحلیل سناریویی اجرا کنید که تفکر درباره ی چگونگی تغییر شرایط در آینده را برای تان ساده کند. این کار به شما اجازه می دهد تا با توجه به نتایج احتمالی مختلف در آینده، تصمیم بگیرید و آنهایی را که احتمال وقوع شان بیشتر است یا تأثیر بیشتری روی تصمیم تان خواهند داشت، شناسایی کنید. با ایجاد برنامه ها و تصمیم ها بر پایه ی محتمل ترین سناریوها، می توانید مطمئن باشید که خوب هستند، حتی اگر شرایط تغییر کنند.
 
اشتباه ۹: عدم برقراری ارتباط موثر

شاید این مورد واضح به نظر برسد، اما هنگامی که تصمیمی گرفتید که دیگران را تحت تأثیر قرار می داد، باید درباره اش با آنها صحبت کنید. یکی از بدترین اشتباهاتی که افراد مرتکب می شوند، عدم صحبت درباره ی تصمیمات شان در زمان و به شیوه ی مناسب است، و این امر می تواند باعث ایجاد شایعاتی میان گروه یا حتی در سازمان شود.
 
به کسانی که تصمیم تان روی آنها تأثیر می گذارد توجه کنید. آنها به چه اطلاعاتی نیاز دارند و جذاب ترین و جالب ترین روش برای برقراری ارتباط با ایشان چیست؟ اگر قرار است این تصمیم تاثیر فوق العاده ای داشته باشد، یا اگر شما در بحران هستید، بهترین روش برای اینکه در این باره به دیگران اطلاع رسانی کنید، روش رودرروست.
 
برای کسانی که مستقیما تحت تاثیر تصمیم شما قرار نمی گیرند، ولی همچنان از پیامدهای آن منتفع می شوند، رویکرد متفاوتی را پیش بگیرید. برای این دسته از مخاطبان که گسترده تر هستند، می توانید خلاصه ای از تصمیم تان را مثلا در قالب ایمیل ارائه کنید. احتمالا آنها به جزئیات کمتری نسبت به ذی نفعان اصلی نیاز دارند، اما باز هم باید اطلاعات پیش زمینه ای به ایشان بدهید، مثلا اینکه چگونه به این تصمیم رسیدید و تصمیم شما چه تأثیری بر آنها می گذارد.
 
اشتباه ۱۰: سرسختانه ادامه دادن

هیچ کس دوست ندارد به تصمیمات اشتباهش اقرار کند، به ویژه وقتی برای مسیری که در آن گام برداشته اید، سرسختانه مبارزه کرده اید یا وقتی تغییر مسیر، پیامدهای سیاسی، عاطفی، اخلاقی یا مالی دارد. متأسفانه یکی از دام هایی که برخی از افراد در آن گرفتار می شوند، «تشدید» تعهدات است که به مراتب بیشتر از چیزی است که برای یک تصمیم گیرنده ی منطقی اتفاق می افتد .
 
اغلب، افراد این کار را به خاطر چسبیدن به دیدگاه بیش از حد خوش بینانه به آینده، انجام می دهند، آنها امیدوارند که تصمیم اولیه شان سرانجام درست از آب درآید. این اتفاق زمانی روی می دهد که آنها از پیش، حساب عاطفی فراوانی روی کار سختی که در مسیر پروژه انجام داده اند، باز کرده اند و شاید احساس می کنند که «جلوی ضرر را گرفتن» به معنای اقرار به این موضوع است که آنها در کارشان خوب نیستند.
وقتی به این فکر می کنید که آیا در اجرای تصمیم تان پیش بروید یا نه، باید بدانید که زمان و پولی که قبلا روی این پروژه صرف کرده اید، «هزینه های از بین رفته ای» هستند که دیگر باز نخواهند گشت، و اینکه باید آنها را پشت سر بگذارید تا بتوانید به مقصد تصمیم تان برسید. باید بی طرف بمانید و همه ی حقایقی را که در پیش رو دارید، مورد توجه قرار دهید و تلاش کنید تا احساسات خود را در این زمینه دخالت ندهید.

 


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :