ارسال به دوستان
کد خبر : 254629

نگاه ژئوپلیتیک به روایات آخرالزمان (3)

بنابر مشهور نام سفياني «عثمان بن عنبسه» و لقبش «سفیانی» است. او از تبار ابوسفیان است. سفیانی از بطن هند جگرخواره، به نقلی از صلب یزید بن معاویه و به نقلی دیگر از تبار عقبـة بن ابی سفیان و بر اساس نقل سوم از تبار خالدبن یزید بن ابی سفیان است. شیخ صدوق با سند صحیح از امام صادق(ع) روایت کرده است که فرمود: «اگر سفیانی را ببینی، پلیدترین انسان ها را دیده ای، او بور، سرخ روی، و زاغ چشم است».

انتشار این مقاله به منزله تایید همه یا بخشی از آن نمی باشد و مسئولیت محتوای  آن به عهده نویسنده محترم می باشد .

کاربران محترم می توانند نظرات خود را در پایان هر مقاله ، با نام حقیقی یا مستعار مطرح نمایند . بدیهی است که نظرات و پیامهایی که نافی قانون و ادب نباشد و حاوی تهمت و توهین و هتک حرمت شخصیت های حقوقی و حقیقی نیستند پس از بررسی منتشر خواهند شد.  

 

نگاه ژئوپلیتیک به روایات آخرالزمان (3)

نویسنده : حاتم جدیدی
4
- نام و نسب سفیانی
 
سفياني شخصي زشت رو و از نسل بني اميه، ابوسفيان و يزيد است که درباره نام، نسب و سيمايش از حضرت علي(ع) نقل شده که فرمودند: «پسر هند جگرخوار(سفياني) از بيابان يابس (خشكي) بيرون مي‏آيد، او مردي متوسط القامه، صورتش وحشتناك و سرش ضخيم و آبله‏رو است. اگر او را ببيني خيال مي‏كني كه يك چشمي است. اسمش عثمان و پدرش عنبسه و او از اولاد ابوسفيان است. او خروج مي‏كند و به زمين آرام مي‏آيد و بر منبر آن مي‏نشيند»
به تصريح روايات معتبر او اولين نشانه حتمي و قطعي ظهور است. او هرگز سر به بندگي خداوند نساييده است و زنازاده و دشمن اهل بيت(ع) و پيروان ايشان است. البته او در مقطعي براي بهره مندي از همراهي غربيان صليب به گردن مي آويزد. (12)
بنابر مشهور نام سفياني «عثمان بن عنبسه» و لقبش «سفیانی» است. او از تبار ابوسفیان است. سفیانی از بطن هند جگرخواره، به نقلی از صلب یزید بن معاویه و به نقلی دیگر از تبار عقبـة بن ابی سفیان و بر اساس نقل سوم از تبار خالدبن یزید بن ابی سفیان است. شیخ صدوق با سند صحیح از امام صادق(ع) روایت کرده است که فرمود: «اگر سفیانی را ببینی، پلیدترین انسان ها را دیده ای، او بور، سرخ روی، و زاغ چشم است». امیرمؤمنین(ع) در همین رابطه می فرماید:«پسر هند جگرخواره از «وادی یابس» خروج می کند، او مردی میان بالا، دارای چهره ای وحشتناک، سرستبر و آبله روی می باشد، چون او را ببینی او را یک چشم می پنداری».در احادیث عامه (اهل سنّت) آمده است: «سفیانی از تبار خالدبن یزیدبن ابی سفیان، سرستبر، در چهره اش آثار آبله و در چشمش نقطة سپیدی است». (13)

5 -مختصات شورش سفیانی
 
سفیانی پس از تسلط بر ژئوپلیتیک شام، تلاش می کند تا حوزة سلطة ژئوپلیتیکی خود را به خاورمیانه گسترش دهد.
پیامبر اکرم (ص) می فرمایند: ( مردی از درون دمشق خروج می کند که او را سفیانی گویند؛ پیروانش از تیره کلب هستند، آنقدر کشتار می کند، که حتی شکم زنان را می شکافد و کودکان را از دم تیغ می گذراند. (14))
در این روایت اشاره به حمایت بنی کلب از سفیانی شده است. تیره بنی کلب که به عنوان دائیان سفیانی در روایات از آنها یاد شده است. (15) در حال حاضر به عنوان پیروان فرقه دروزی در سوریه، لبنان ، اردن و فلسطین پراکنده اند.
پیامبر اکرم می فرمایند: ( سفیانی با 360 سوار شورش می کند تا اینکه به دمشق می رسد و در ماه رمضان هم بیست هزار نفر از قبیله بنی کلب با او بیعت می کنند. (16) ) حمایت منطقه ای از سفیانی، در این روایات بیان شده است.
(یخرج السفیانی فی ستین و ثلاثمئه حتی یاتی دمشق. فلا یاتی علیهم شهر رمضان حتی یبایعه من کلب ثلاثون الفاً. فیبعث جیشاً الی العراق فیقتل بالزوار مئه الف،و ینجرون الی الکوفه فینهبونها. (17))
سفیانی با 360 اسب سوار حرکت کرده وارد دمشق می شود و ماه رمضان فرا نمی رسد جز اینکه سی هزار نفر از قبیلة کلب با او بیعت می کنند. آنگاه سپاه مجهزی را به عراق ارسال می دارد و صد هزار نفر را در بغداد طعمه شمشیر می سازد. سپس دامنة جنگ به سوی کوفه کشیده می شود و شهر کوفه به دست آنها تاراج می شود.
در این روایات شکل گیری و مراحل گسترش جریان سفیانی در خاورمیانه بیان گردیده است.
تجهیز شدن سپاه سفیانی به 360 سوار، نشان از تجهیز و تدارکات قبلی این جریان می باشد. در واقع جریان زمینه ساز سفیانی، قبل از خروج وی مقدمات حمایت از وی را فراهم نموده است تا زمانی که وی خروج می کند، 360 سوار از وی حمایت می کند، که می تواند منظور از سوار، واحد نظامی امروزی یا وسایل جنگی امروزی باشد.
تجهیز سپاه سفیانی و خبر از آن در روایات، الزاماً سلطه و غلبة سفیانی را قطعی نمی داند، بلکه اطلاعات استراتژیکی است برای ما جهت مقابلة با جریان سفیانی قبل از شکل گیری آن.
اینکه در روایات احتمال ظهور حضرت را بدون خروج سفیانی و علائم حتمی ممکن دانسته اند و مسئله بداء را مطرح نموده اند، گویای این احتمال می باشد. (18) در واقع ما می توانیم با بستر سازی ظهور و ایجاد شرایط ظهور و مقابلة با دشمنان حضرت و خاموش کردن جریان آن در نطفه، شرایط ظهور حضرت را تسهیل نماییم و از گسترش جریان سفیانی درمنطقه جلوگیری نماییم.

* قرقيسيا
 
اندکي پس از مسلط شدن سفياني بر شام، در منطقه قرقيسيا (منطقه مرزي کشورهاي عراق، ترکيه و سوريه و نزديک شهر ديرالزور)، گنج و ثروت قابل توجهي (که ممکن است جواهرات، معادن کاني ارزشمند يا نفت و امثال آن باشد) نمايان مي شود. سپاهيان بي شماري از آسياي ميانه و ترکيه (ترک ها)، اروپا (روميان)، عراق، مصر و ...به اين منطقه سرازير مي شوند. جنگ بزرگي در اين منطقه رخ مي دهد و سفياني با کشتن حدود صد يا چهارصد هزار نفر فاتحانه رقباي خويش را از ميدان بيرون مي کند. جنگ به نحوي است که امکان دفن يا انتقال کشته ها وجود ندارد و از همين رو بدن کشتگان، خوراک درندگان مي شوند. روايات تأکيد مي کنند در اين جنگ شيعيان حداقل حضور و تلفات را خواهند داشت. اين اولين پيروزي سفياني در خارج از منطقه شام است که پشتوانه اقتصادي حکومت او را تأمين مي کند.

* جنايات عراق
 
سفياني با به دست آوردن پيروزي در قرقيسيا بر رقباي شرقي و غربي خود و با استفاده از بي ثباتي سياسي موجود در عراق حرکت خود را به مناطق مرکزي عراق شروع مي کند. او که در ماه ذي قعده با سپاهي صد و سي هزار نفري به بغداد مي رسد. در دهه سوم اين ماه در عراق کشتارگاهي به راه مي اندازد که بوي خون و تعفن همه جا را فرامي گيرد و تا مدت ها دجله رنگ خون به خود دارد. ضمن اين ماجرا به بيش از دوازده هزار دوشيزه تجاوز مي شود و حداقل شصت هزار نفر در مدتي کمتر از سه هفته تنها روي پل بغداد کشته مي شوند. انگيزه سفياني صرفاً کشتار شيعيان است و براي سر هر شيعه رقمي را به عنوان جايزه تعيين مي کند، ولی با توجه به مشکلات اقتصادي موجود در عراق، مردم حتي به همسايه هاي خويش نيز رحم نمی كنند و آنها را به اتهام تشيع (که شايد صحت نداشته باشد) مي کشند و سر آنان را براي گرفتن هداياي نقدي سفياني به او تقديم مي کنند. سفياني مشابه ماجراي بغداد را در کوفه نيز به راه مي اندازد با اين تفاوت که علاوه بر مردم عادي، هفتاد عالم شيعي به دست او در اين شهر به شهادت مي رسند و هفتاد هزار دختر را اسير مي کنند. تعداد سپاه سفياني به هنگام حمله به کوفه هفتاد هزار نفر بيان شده است. او آرام آرام بر تمام عراق مسلط مي شود.

* حمله به ايران و عربستان
 
به دنبال پيروزي هاي عراق، سفياني براي تسلط بر کلّ منطقه خاورميانه، سپاهش را به سه دسته تقسيم مي کند: ـ دسته اي در عراق باقي مي مانند؛ اينان به طور طبيعي همان جنايات پيشين را ادامه مي دهند و به تاراج مردم بيچاره و نفرين شده عراق مي پردازند. ـ دسته اي به ايران حمله ور مي شوند؛ اينان تا منطقه اصطخر (شيراز يا اهواز کنوني) پيش مي آيند که در آنجا با سپاه خراساني روبه رو شده و اولين شکست خود را تجربه مي کند. ـ دسته اي به شبه جزيره عربستان حمله ور مي شوند.اين دسته به راحتي تا مدينه پيش مي آيند و در طول دو روز و سه شب به حريم نبوي نهايت گستاخي را روا مي دارند و حرم، مسجد و منبر رسول خدا(ص) را ويران کرده و مسجد را آلوده و نجس مي سازند و روي وهابيان را در جسارت به آثار اسلامي سفيد و خاطرات واقعه طف را زنده مي کنند.همزمان با اقدامات سپاه سفياني، حکام مکه بي آنکه نگران اقدامات آنان باشند، فرستادة امام عصر(ع) را شهيد مي کنند. امام عصر(ع) و ياران ايشان در آستانه عاشورا به مکه مي آيند و حاکمان مکه را سرنگون مي سازند. اخبار ظهور و سلطه بر مکه به گوش همه مردم جهان و خصوصاً سفياني و سپاهش مي رسد. او دوازده هزار نفر از سپاهيانش را که در مدينه به جنايت و تاراج مشغولند روانة مکه مي سازد. (19)

6 - بررسی ابعاد ژئواستراتژیک حرکت سفیانی
 
فتنه جریان سفیانی از استراتژهای مختلفی برخوردار است و با توجه به منطقه خاورمیانه طراحی شده است. الگوی عملکرد سفیانی در آخرالزمان همان روش مقابله جبهه شیطان با انبیاء بوده است. جبهه باطل برای مقابله با مهدویت همواره تلاش داشته است تا بر جغرافیای خاورمیانه سلطه داشته باشد. این استراتژی را در زمان حضرت نوح(ع)، حضرت ابراهیم(ع) ، حضرت یعقوب(ع) ،حضرت یوسف(ع)، حضرت موسی(ع)، حضرت عیسی(ع) و حضرت محمد(ص) ، توسط جبهه باطل و حزب شیطان مشاهده می نماییم.
سلطه قوم منحرف نوح نبی، بر عراق و خاورمیانه بوده است. سلطه نمرود بر عراق و بین النهرین بوده است. سلطه فرعون، روم و یهودیان بر شام، مصر و فلسطین بوده است. سلطه روم و یهود و بنی امیه نیز در زمان پیامبر اسلام بر شام بوده است. این استراتژی توسط جریان سفیانی برای مقابله با مهدویت دنبال می گردد.
جریان سفیانی چهار قطب اصلی خاورمیانه را هدف می گیرد و گام به گام برای سلطه بر آن پیش می آید. در گام نخست منطقه شام می باشد که پل ارتباطی نهضت مهدویت با جهان می باشد. جریان سفیانی در گام نخست سعی می کند تا ارتباط مهدویت را با خارج از خاورمیانه قطع نماید و این نهضت را در درون منطقه از بین ببرد. حرکت سفیانی از شام در جهت محدود کردن ظهور و نهضت زمینه ساز در جغرافیای خاورمیانه است.سفیانی از سالها قبل به تدارک و زمینه سازی و کادر سازی برای مقابله خود مشغول بوده است.
ارتباط بنی کلب با سفیانی و شیوه شکل گیری فرقه دروزیان بواسطه تعالیم و روش های یهودی، از جمله این زمینه سازی ها ست. ارتباطی که میان شیطان و سفیانی در روایات آمده و یارانی که قبل از خروج به سراغ سفیانی می روند، گویای حرکت سازمان یافته و مخفی شیطان در مدیریت نیروهای خود در مقابله با مهدویت می باشد. سوأل استراتژیکی که می توان مطرح نمود این است که زمانی که نیروهای شیطان در حال زمینه سازی خروج سفیانی هستند، نهضت زمینه ساز و دولت ممهد چه استراتژی برای مقابله با آن دارد؟ یا اساساً متوجه این سازماندهی و تدارک می گردد؟
انتخاب منطقة وادی یابس برای خروج سفیانی اتفاقی نمی باشد. جغرافیای وادی یابس و قرار داشتن میان سوریه، عراق،اردن و فلسطین ، دارای هدف می باشد. بویژه جایگاه اردن در طول تاریخ و در آخرالزمان جای بررسی و تأمل دارد.
سفیانی پس از شام به سراغ عراق می آید. بیشترین جنایات سفیانی در عراق و برعلیه شیعیان و محبان اهل بیت می باشد. علت اهمیت عراق برای سفیانی، قرار داشتن مرکز حکومت حضرت در کوفه می باشد. در واقع سفیانی در یک حرکت پیشگیرانه قبل از تشکیل حکومت حضرت، پایتخت و مرکز حکومت ایشان را تصرف میکند.
قابل تذکر است بیان این پیشگویی ها در روایات اهل بیت دلیل بر قطعیت وقوع آن نیست بلکه اهل بیت این حوادث را اطلاع می دهند تا ما قبل از وقوع آن، با آنها مقابله نماییم. جلوی جریان سفیانی را در شام بگیریم، اگر نشد در عراق، اگر نشد در مرز ایران، و نهایتاً اگر کوتاهی ما ادامه داشت لشگر سفیانی در بیداء در زمین فرو خواهد رفت و توسط سپاه حضرت از بین میرود.
سفیانی پس از عراق به سراغ ایران می آید که یکی از اصلی ترین مراکز مقابله با جریان اوست. علت مقابله سفیانی با سید خراسانی بسیار جای بررسی دارد. ایران چه جایگاهی در نهضت ظهور و زمینه ساز دارد که پس از سلطه سفیانی بر نیمی از خاورمیانه، به سراغ ایران می آید؟
ایران چه ارتباطی با نهضت مقابله با سفیانی دارد که مهمترین جنگ سفیانی بعد از جنگ با حضرت، با ایرانیان است؟
جریان سفیانی بعد از حمله به ایران ، به سمت حجاز می رود تا با حضرت مقابله نماید. روند حرکت سفیانی کاملاً شبیه حرکت بنی امیه در مقابل حضرت علی (ع)، امام حسن (ع) و امام حسین می باشد. معاویه در زمان حضرت امیر (ع) سلطه برشام را عملیاتی نمود، در زمان امام حسن (ع)، سلطه بر عراق و در زمان یزید ملعون سلطه بر حجاز را رقم زد.
تفاوت در روند حرکت سفیانی و معاویه، در جایگاه ایرانیان در این دو مقطع تاریخی می باشد. در زمان بنی امیه و صدر اسلام ایرانیان در پایین ترین سطح قدرت قرار می گیرند تا در معادلات منطقه دخالت نکنند و اعراب امتحان خود را پس دهند. اما در آخرالزمان ایرانیان به اوج قدرت تاریخی خود می رسند و مهم ترین نقش را در معادلات منطقه ایفا می نمایند و باعث موفقیت و پیروزی نهضت زمینه ساز می گردند. در واقع آخرالزمان ، زمان امتحان قوم آخرالزمانی ایرانی می باشد.
رویکرد جریان سفیانی در حمله به ایران، ناشی از شناخت جایگاه ایران در نهضت مهدویت و زمینه ساز ، از سوی جریان سفیانی دارد. چرا سفیانی در جهت حرکت خود به سمت شمال شام ، یعنی ترکیه یا به سمت اروپا نمی رود؟ چرا به سمت کشورهای قفقاز و روسیه و اروپای شرقی نمی رود؟ چرا مهم ترین هدف این جریان تسلط بر کشورهای مهم خاورمیانه، خصوصاً ایران است؟

پی نوشت ها:
 

 12 - مطهری نیا ، محمود ، گفته ها و ناگفته ها درباره سفیانی ( موعود ، ش97 )
13
- مهدی پور ، علی اکبر ، شام در گذر تاریخ ( ماهنامه موعود شماره 98)

14 - مجلسی ، بحارالانوار ، ج 52 ، 186 ؛ ماهنامه موعود ، ش 98 ، ص 18
15
- خوارزمی ، محدثه ، بنی کلب و یاری سفیانی ، ماهنامه موعود ، ص 33 ، ( ش 98 ، 1388 )
16
-سلیمان ، کامل ، یوم الخلاص ، روزگار رهایی ، ص 671
17
- الحاوی للفتاوی ، ج 2 ، ص 134
18
-کافی ، ج 1 ، باب بداء ؛ ارشاد مفید ، ج2 ، ص60
19
- مطهری نیا ، پیشین
 

ادامه دارد ...

 

 


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :