ارسال به دوستان
کد خبر : 254626

اشتباهات رایج انسان در هنگام تصمیم گیری (بخش اول)

به نظر می رسد ما تصمیم های مان را هوشیارانه و منطقی می گیریم، یا حداقل فکر می کنیم که هوشیارانه و منطقی تصمیم می گیریم؛ اما در واقع این تجزیه و تحلیل های به ظاهر عقلانی ما، آمیخته به خطاهای سیستماتیک بسیاری هستند.

انتشار این مقاله به منزله تایید همه یا بخشی از آن نمی باشد و مسئولیت محتوای  آن به عهده نویسنده محترم می باشد .

کاربران محترم می توانند نظرات خود را در پایان هر مقاله ، با نام حقیقی یا مستعار مطرح نمایند . بدیهی است که نظرات و پیامهایی که نافی قانون و ادب نباشد و حاوی تهمت و توهین و هتک حرمت شخصیت های حقوقی و حقیقی نیستند پس از بررسی منتشر خواهند شد.  

 

اشتباهات رایج انسان در هنگام تصمیم گیری (بخش اول)

چکیده : به نظر می رسد ما تصمیم های مان را هوشیارانه و منطقی می گیریم، یا حداقل فکر می کنیم که هوشیارانه و منطقی تصمیم می گیریم؛ اما در واقع این تجزیه و تحلیل های به ظاهر عقلانی ما، آمیخته به خطاهای سیستماتیک بسیاری هستند.

به تاخیر انداختن تصمیم گیری، می تواند شرایط را بدتر کند و با پنهان کردن سر زیر برف هم چیزی حل نخواهد شد!
 
اشتباهات رایج انسان در هنگام تصمیم گیری

گروه ارشد مدیریتی در سازمانی تثبیت یافته تصمیم گرفتند که مکان سازمان را تغییر دهند. آنها بدون آنکه با ذی نفعان مهم داخل شرکت مشورت کنند، دفتر جدیدی را در سمت دیگر شهر که معتقد بودند با نیازهای سازمان سازگاری بیشتری دارد یافتند و حتی قولنامه هم نوشتند. اما آن طور که باید، توجهی به این قضیه که آیا این نقل مکان برای کارمندان مناسب است یا نه، نکردند و تازه بعد از اینکه تصمیم نهایی شد و اقدامات لازم انجام شد مشخص شد که برای کارمندان مشکل ساز است!
 
این شرکت سال های سال در مکان فعلی بوده است، بیشتر پرسنل آن از همین اطراف هستند و مسیر کوتاهی تا محل کار طی می کنند. از آنجا که محل جدید شرکت بسیار دور است و وسائل حمل ونقل عمومی مناسبی هم به آن مسیر وجود ندارند، خیلی از افراد تصمیم می گیرند تا شغل شان را در این شرکت رها کنند. این مسئله اختلال فراوانی در کار ایجاد می کند و بهره وری و روحیه ی سایرین را هم به شدت کاهش می دهد.
 
این مثال نشان می دهد که چشم پوشی از یک عنصر در تصمیمات مهم، می تواند پیامدهای هنگفتی برای کسب وکار داشته باشد. در این مقاله نگاهی به ۱۰ اشتباه رایج در تصمیم گیری می اندازیم و نکات و ابزارهایی را نیز برای بهبود توانایی های شما ارائه می کنیم.
 
اشتباه ۱: به تعویق انداختن

وقتی تصمیمی که در ذهن دارید را مدام عقب می اندازید و به کارهای دیگری که اهمیت کمتری دارند می پردازید، یا خودتان را مشغول حواس پرتی هایی همچون درست کردن چای و قهوه می کنید، احتمالا در حال به تعویق انداختن هستید. به تاخیر انداختن تصمیم گیری، می تواند شرایط را بدتر کند و با پنهان کردن سر زیر برف هم چیزی حل نخواهد شد!
 
یک استراتژی این است که فرصت کوتاهی به خودتان بدهید تا روی مشکل تان کار کنید. کسانی که کارها را پشت گوش می اندازند، اغلب نمی دانند از کجا باید شروع کنند، و تصمیمات را خسته کننده می دانند، اما تقسیم آنها به بلوک های زمانیِ قابل مدیریت، فشاری را که برای «انجام همه ی کارها» روی شماست، کاهش می دهد. تکنیک پومودورو، روش آسانی برای کمک به تمرکز روی وظیفه و بازدهی بیشتر است.
 
اشتباه ۲: باور «یا بساز یا خراب کن»

می توانید تصمیم مهمی در گذشته را به خاطر بیاورید که در آن حس می کردید دنیا روی شانه های شما سنگینی می کند و ممکن است یک انتخاب اشتباه، همه چیز را بسازد یا خراب کند؟
 
همه ی ما چنین تجربه ای داشته ایم، خواه آن تصمیم، پذیرفتن شغلی جدید، تولید محصولی جدید یا خرید خانه ای جدید باشد. اگر چه در آن زمان این بزرگترین تصمیم عمرتان به نظر می رسید، اما از خودتان بپرسید اکنون چه احساسی نسبت به آن دارید. با بازسازیِ نگاه مان به تصمیمات، می توانیم چشم اندازهایی جدید درباره ی انتخاب هایی که باید انجام دهیم، به دست آوریم.
 
یک رویکرد، فکر کردن درباره ی بدترین اتفاقی است که اگر انتخاب «اشتباهی» داشته باشید، ممکن است روی دهد. به خصوص در مواقعی که پای زندگی انسان ها یا مقادیر هنگفتی پول در میان است، برای مثال، یک تصمیم ضعیف که می تواند منجر به فاجعه شود. در این سناریوها، باید ریسک ها و عواقب احتمالی را با دقت فراوانی بررسی کنید. اما در موقعیت های بسیاری، بدترین اتفاق ممکن، واقعا به آن بدی که فکر می کنید نیست، و حتی اگر معلوم شود که تصمیم بدی گرفته اید، به احتمال زیاد در این مسیر درس های ارزشمندی هم آموخته اید.
 
اشتباه ۳: سیستماتیک نبودن

زمانی که نیاز به اخذ تصمیمی مهم، همچون انتخاب بین تولید محصول جدید یا توسعه ی محصول فعلی، دارید؛ آیا بر اساس «حس درونی» پیش می روید، یا امکان پذیریِ هر گزینه را به روشی علمی و محاسباتی بررسی می کنید؟
 
تصمیم گیری می تواند هیجان انگیز و پرتنش باشد، بنابراین برای برخورد بی طرفانه با این احساسات، باید از رویکردی ساختاری استفاده کنید. فرایندی منطقی و منظم می تواند کمک کند تا همه ی عناصر مهمی را که برای نتیجه ی موفقیت آمیز نیاز دارید، مورد توجه قرار دهید و احتمال نادیده گرفتنِ عوامل مهم را کاهش دهید.
 
رویکرد تصمیم گیریِ هفت مرحله ای ما، به چگونگی ایجاد محیطی سازنده، بررسی وضعیت و ایجاد راه حل های خوب می پردازد و همچنین اطلاعاتی را در مورد چگونگی بررسی گزینه ها برای انتخاب گزینه ی درست، ارزیابی برنامه ها و نکات قابل توجه در حین اعلام تصمیم، در بر دارد.
 
اشتباه ۴: عدم توجه به دیدگاه های مختلف

بسیاری از ما تجربه ی تصمیم گیری عجولانه را داریم، به ویژه هنگامی که به اواخر مهلت خود نزدیک می شویم و تحت فشار هستیم. اما به جای آنکه تصمیمی فوری بگیرید، مطمئن شوید که طیفی از دیدگاه های مختلف را مورد توجه قرار داده اید.
 
پیش از آنکه بخواهید مسئله ی مهمی را حل کنید، از چک لیست CATWOE برای طوفان فکری درباره ی اشخاص و عناصر مختلفی که تحت تأثیر قرار می گیرند استفاده کنید تا دید کاملی از تصمیم تان به دست آورید. با نگاه از شش زاویه ی بسیار متفاوت (مشتریان، شرکت کنندگان، فرایند تبدیل، جهان بینی، مالک و محدودیت های محیطی) به این موقعیت، تصمیم گیری تان بسیار جامع تر خواهد شد.
 
وقتی مسئله ی خود را به خوبی مورد بررسی قرار دادید، ابزاری همچون ORAPAPA می تواند برای نگاه از زوایای مختلف کمک تان کند تا عواملی را که شاید در غیر این صورت توجهی به آنها نداشتید، شناسایی کنید.
اشتباه ۵: درگیر نکردن ذی نفعان

وقتی در حال اخذ تصمیم مهمی هستید که دیگران را هم تحت تأثیر خودش قرار می دهد، باید ذی نفعان مهم آن تصمیم را هم درگیر کنید. آنها بینش و اطلاعاتی ارائه می کنند که روی انتخاب های شما تأثیر خواهند گذاشت و کمک تان می کنند تا تصمیمات بهتری بگیرید. علاوه بر اینها، از آنجایی که اغلب برای اجرای تصمیمات تان باید روی آنها تکیه کنید، اعتماد آنها را هم به دست خواهید آورد.
 
مطمئن شوید که این ذی نفعان عمده، در گروه تصمیم گیری حضور دارند تا تعهد آنها را نسبت به تصمیم خود را تقویت کنید. ایده هایشان را بپرسید و آنها را تشویق به تفکر خلاقانه کنید. ابزارهایی که در دوره آموزشی خلق ایده های خلاقانه ارائه شده اند، روش های فوق العاده ای برای ایجاد ایده های جدید هستند.

ادامه دارد...

 


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :