ارسال به دوستان
کد خبر : 254603

نگاه ژئوپلیتیک به روایات آخرالزمان (1)

با بررسی روایات مستند پیرامون آخرالزمان به بیش از شش هزار روایت پیرامون مهدویت، آخرالزمان، ظهور، حوادث قبل از ظهور و... برخورد می نماییم. آنچه قابل تأمل می باشد علت صدور این روایات با این حجم می باشد. آیا این روایات تنها برای ایجاد امید به آینده صادر گردیده است؟ آیا این روایات صرفاً جهت پیش گویی و اطلاع از آینده صادر گردیده است؟ دراین نوشتار قصد داریم با نگاه استراتژیک به روایات آخرالزمانی، رویکرد جغرافیای سیاسی آخرالزمان را نسبت به منطقه شام و لبنان مورد بررسی قرار دهیم.

انتشار این مقاله به منزله تایید همه یا بخشی از آن نمی باشد و مسئولیت محتوای  آن به عهده نویسنده محترم می باشد .

کاربران محترم می توانند نظرات خود را در پایان هر مقاله ، با نام حقیقی یا مستعار مطرح نمایند . بدیهی است که نظرات و پیامهایی که نافی قانون و ادب نباشد و حاوی تهمت و توهین و هتک حرمت شخصیت های حقوقی و حقیقی نیستند پس از بررسی منتشر خواهند شد.  

 

 


نگاه ژئوپلیتیک به روایات آخرالزمان (1)

نویسنده : حاتم جدیدی
با بررسی روایات مستند پیرامون آخرالزمان به بیش از شش هزار روایت پیرامون مهدویت، آخرالزمان، ظهور، حوادث قبل از ظهور و... برخورد می نماییم. آنچه قابل تأمل می باشد علت صدور این روایات با این حجم می باشد. آیا این روایات تنها برای ایجاد امید به آینده صادر گردیده است؟ آیا این روایات صرفاً جهت پیش گویی و اطلاع از آینده صادر گردیده است؟

 دراین نوشتار قصد داریم با نگاه استراتژیک به روایات آخرالزمانی، رویکرد جغرافیای سیاسی آخرالزمان را نسبت به منطقه شام و لبنان مورد بررسی قرار دهیم.

مقدمه :
 
با بررسی روایات مستند پیرامون آخرالزمان به بیش از شش هزار روایت پیرامون مهدویت، آخرالزمان، ظهور، حوادث قبل از ظهور و... برخورد می نماییم. آنچه قابل تأمل می باشد علت صدور این روایات با این حجم می باشد. آیا این روایات تنها برای ایجاد امید به آینده صادر گردیده است؟ آیا این روایات صرفاً جهت پیش گویی و اطلاع از آینده صادر گردیده است؟
بی شک این تعداد از روایات با رویکردها و وجوه مختلف صرفاً برای چنین اهدافی صادر نگردیده ، بلکه با مطالعه برخی روایات که به « ممهدون » اشاره دارند یا روایاتی که به شرایط ظهور اشاره دارند، متوجه می شویم که باید به روایات صادره با رویکرد دیگری نگاه شود. در این تحلیل و پژوهش قصد داریم به سؤالات زیر پاسخ دهیم:
1
- آیا روایات مستند شیعه می تواند به عنوان سند راهبردی جهت نهضت انتظار در دوره غیبت و آخرالزمان مورد استفاده قرار گیرد؟
2
- آیا شیعیان در نهضت زمینه ساز، در مناطق درگیر در آخرالزمان، می توانند با استفاده از روایات معتبر با فتنه های آخرالزمانی مقابله نمایند و زمینه ظهور حضرت حجت(ع) را فراهم سازند؟
3
- منطقه شام و لبنان به عنوان یکی از مناطق درگیر در آخرالزمان و ظهور چه نقشی در نهضت زمینه ساز ظهور دارد؟
4
- نهضت زمینه ساز ظهور در لبنان و شام، می تواند راهبردهای آخرالزمانی حرکت خود را از روایات استخراج نماید؟
5
- جمهوری اسلامی ایران به عنوان اُم القُرای جهان اسلام و نهضت زمینه ساز در ارتباط با لبنان و نهضت مقاومت اسلامی و زمینه ساز ظهور، چه راهبردهایی را در سیاست خارجی خود می تواند اتخاذ نماید؟
6
- آیا می توان راهبردهای نهضت زمینه ساز را از درون روایات استخراج نمود؟ لازمة آن داشتن چه رویکردی به روایات می باشد؟

1- رویکرد مختار ( استراتژیک ) و رویکردهای مختلف به روایات آخرالزمان.
 
لازمه زمینه سازی و ایجاد شرایط یک پدیده عظیم مانند ظهور، داشتن رویکرد استراتژیک در بررسی روایات می باشد. رویکرد استراتژیک به معنی استخراج مبانی و راهبرها از روایات جهت تحقق شرایط ظهور می باشد. با این رویکرد می توان روایات را از منظرهای مختلف مورد بررسی قرار داد. ما در این قسمت به برخی رویکردها اشاره می نماییم.
روایات از یک منظر به دو بخش تقسیم میشوند:

الف - اخبار نشانه گذار :
 

اخبار نشانه گذار كه اغلب سياق پيش گويي دارند رواياتي هستند كه براي نشانه گذاري مسير حق و باطل صادر شده است.

ب - اخبار استرتژيك :
 
بخش قابل توجهي از اين اخبار كاربري بالاتري دارند و آن استراتژي سازي است. استراتژي به اين معنا كه همة امكانات، دارايي ها و استعدادها در مسيري خاص براي هدفي خاص مديريت شود. منظور از استراتژي در اينجا اين است كه با توجه به هدفي خاص كه از سوي خبر غيبي به دست آمده امكانات را بسيج نماييم. (1) در حقیقت پدیده ظهور تمام جوانب جامعه بشری را مانند فرهنگ، سیاست، مدل زندگی، اقتصاد، تغذیه، تدابیر نظامی و..... در بر می گیرد و برای زمینه سازی ظهور نیز باید در تمام این حوزه ها بسترسازی را ایجاد نمود . در واقع نهضت زمینه ساز برای تمام شئون زندگی انسان باید از روایات، راهبرد آخرالزمانی استخراج نماید.لازمه این فرآیند داشتن رویکرهای مختلف در بررسی روایات می باشد.
يكي از مثال هاي عالي براي زمينه سازي و استراتژي داشتن براي پديده اي در آينده، تمهيدات الهي و استراتژي ابراهيم جهت بعثت خاتم الانبيا در مكه است. ابراهيم(ع) پدر اديان توحيدي است. بنا به وعدة الهي قرار است نبوت و امامت در نسل و ذريه او باشد. از او دو فرزند (اسحاق و اسماعيل) پديد مي آيد اما نبوت در شاخه اسحاقي دنبال مي شود. يعقوب (اسرائيل) فرزند اسحاق و سپس پيامبران بني اسرائيل: يوسف، داود، سليمان، موسي، عيسي(ع). ابراهيم در يك برنامة عجيب، هاجر و اسماعيل را به سرزمين مكه - كه بي آب و علف است - مي آورد. آنجا كعبه را بنا مي كند، در حالي كه قبل و بعد از اين عمل تا قرون بعدي همچنان بيت المقدس قبله است. آنجا دست به دعا بلند و « لسان صدقٍ في الآخرين» از خدا مي خواهد. اين دعاي پر رمز و رازي است: «لسان صدق» در «آخرالزمان!» خداوند كه وعدة استخلاف بندگان صالح را توسط بني اسرائيل دنبال مي كرد و آنها را فضيلت ها بخشيده بود به علت نافرماني ها و عهدشكني، عهد خويش را از آنها برمي دارد. آخرين پيامبر خدا در اين قوم - عيسي(ع) - احساس كفر در آنها مي نمايد و خداوند از جمله به او وعده مي دهد كه كافران از بني اسرائيل تا قيامت زبون و زير دست قرار گيرند. اگر فرداي تاريخ را نمي ديديم كار خليل الرحمان در چند قرن قبل عبث و لغو جلوه مي كرد، اما اينجا آن استراتژي - عمارت كعبه و قرار دادن نسل اسماعيل در آنجا - كاركرد خود را نشان مي دهد. نبوت از شاخة اسحاقي اش به شاخة اسماعيلي منتقل مي شود. پس از مدتي طولاني، آخرين پيامبر الهي از نسل او در مكه ظهور مي كند كه لسان صدق توحيد ابراهيمي در آخرين و هويت مستقل دين الهي را برپا كرده، كعبه اي كه بناي ابراهيم است را قبله قرار مي دهد. اين نمونه اي از برنامه ريزي اخذ استراتژي با توجه به علم سابق الهي و سروش غيبي او براي آينده است. جالب اينكه غير از خليل خدا و اوصيائش برخي دشمنان نيز با اطلاع از اخبار غيبي در انتظار اين بعثت به آنجا كوچ كرده و حوادث بعثت آن نبي را رصد مي كنند، به طوري كه قرآن در چند جا مي فرمايد: «پيامبر را مي شناسند همانگونه كه بچه هاشان را» (2)
رویکرد استراتژی سازی از روایات برای عملیاتی نمودن نهضت زمینه ساز لازمة ممهد بودن نسبت به مهدویت می باشد. در حقیقت تمامی پیامبران و اولیاء الهی نیز نسبت به آخرالزمان و زمینه سازی مهدویت با رویکرد استراتژیک برخورد نموده اند.
در زیر به برخی رویکردها در بررسی روایات آخرالزمانی اشاره می نماییم:
1
- رویکرد نشانه گذار
2
- .......... استراتژیک.
3
- .......... استراتژی سازی.
4
- .......... یافتن مختصات همه جانبه ظهور.
5
- ........ عقیده به بداء، یعنی امکان تغییر در کم و کیف ظهور.
6
- ........ زمینه سازی، پیرامون یاری حضرت.
7
- ....... مقابله با فتنه دشمنان امام .
8
- ........ فلسفه تارخی به ظهور و آخرالزمان .
9
- ........... عدم تعجیل و توقیت در ظهور.
10
- ....... دعائی برای تعجیل در فرج.
11
- ........ انتظار استراتژیک در مقابل انتظار فردی.
12
- ........ دستیابی به متد علمی و قابل دفاع جهت برداشت از اخبار آخرالزمان.
13
- ....... فرهنگ سازی در مردم برای عدم خلط زمینه سازی با تطبیق و توقیت.
14
- ....... واژه محوری.
15
- ...... نشانه های تاریخی و علائم زمانمند. (3)
16
- ...... شخصیت محور.
17
- ...... پدیده محور.
18
- ..... مکان محور.
19
- ..... مصداق محور.
20
- ....... ژئوپلیتیک.
21
- ....... ژئواستراتژیک.
22
- ..... ژئوکالچر.
23
- ........ ژئودکترینال.
24
- ...... ژئوتکنیکال و ژئوتاکتیکال.
25
- ..... پارادایم شناسی.
26
- ...... عاقبت مداری.
27
- ..... حق مداری.
28
- ....... باطل شناسی، تبیین عملکرد جریان باطل و دشمنان مهدویت.
29
-...........................
برای اینکه بتوانیم جایگاه مناطق درگیر در آخرالزمان را ارزیابی نماییم باید روایات پیرامون آن را با رویکرد استرتژیک مورد بررسی قرار دهیم.
منطقه لبنان به عنوان یکی از مناطق درگیر در جغرافیای سیاسی آخرالزمان، نقش مهمی در طول تاریخ نهضت انتظار داشته و دارد. در مقطع آخرالزمان با اوج گیری تقابل ژئوپلیتیکی دو دیدگاه آخرالزمانی یهودی و شیعی، نقش کشورهای مختلف در ارتباط با آن مشخص می گردد. در روایات مستند شیعه پیرامون نقش و جایگاه لبنان در تحولات آخرالزمانی، میتوان راهبردها و سیاست های چگونگی حرکت نهضت انتظار را استخراج نمود و در راستای زمینه سازی ظهور و مقابله با جریانات مخالف ظهور به کار برد.
در واقع این روایات بعنوان سند استراتژیک و عملیاتی شیعه که قابل استناد و مطمئن می باشد، می تواند راهبردهای حرکت آخرالزمانی ما را نسبت به منطقه و معادلات منطقه ای و جهانی، مشخص نماید.
ضرورت نگاه استراتژیک به منابع دینی، موضوعی می باشد که باید در محافل علمی و تحقیقاتی به آن پرداخته شود. در واقع اگر این روایات را بعنوان منابع اطلاعاتی و خبری شیعه از آینده بدانیم، نباید نسبت به آنها منفعل بود، بلکه لازم است با انتظاری پویا و دینامیک، در جهت پیاده نمودن زمینه های ظهور حضرت ولی عصر (عج) از آنها استفاده نمود و راهبردهای آخرالزمانی را پیاده نماییم.
جریان مسیحیت صهیونی و یهودیت صهیونی، در حرکتی پیش دستانه، با القاء تحریفات یهودی در انگاره های آخرالزمانی مسیحیت و یهودیت، اهداف شبکه شیطانی خود را بعنوان پیشگویی های آخرالزمانی معرفی نمودند و بسیاری از مسیحیان و یهودیان را برای پیاده نمودن اهداف خود، همراه ساختند.
با روی کار آمدن جریان نومحافظه کاران در ایالات متحده، آموزه های تحریف شده یهود، سند راهبردی سیاست خارجی و بین الملل آنها قرار گرفت و سوق دادن جهان به سمت تحریفات آخرالزمانی یهود، هدف غایی آنها قرار گرفته است. حمایت از رژیم صهیونیستی، تلاش در تشکیل اسرائیل بزرگ، تشکیل کلبة دیجیتالی سلطة جهانی یهود، سلطه بر منابع خاورمیانه، مقابله با اسلام به عنوان اصلی ترین رقیب تفکر انحرافی یهود و..... از سیاست های راهبردی ایالات متحده با رویکرد آخرالزمانی می باشد.
تفاوتی که میان اسلام و غرب وجود دارد، در مستند بودن، صحت و الهی یا شیطانی بودن پیشگویی های آنها می باشد. تشیع با دارا بودن منابع معتبر، صحیح و الهی، دارای پشتوانة قوی و قابل اتکاء در آینده شناسی و عاقبت شناسی می باشد. این موضوع یکی از ظرفیت های ژئوپلیتیکی آخرالزمانی شیعه می باشد، که باعث بالا رفتن قدرت اطلاعات استراتژیک آن شده است.
روایات یا اسناد استراتژیک شیعه را، می توان از ابعاد مختلف مورد بررسی قرار داد. در واقع رویکرد ما به روایات می تواند از ابعاد مختلف باشد؛ رویکرد استراتژیک، ژئواستراتژیک، ژئوپلیتیک، مکان محور، زمان محور، حادثه محور، شخص محور، عاقبت مدار، تقابل محور، مرحله مدار، قدرت محور، سیاست محور، تمدن مدار، جغرافیا محور، .... رویکردهایی می باشد که در بررسی روایات می توان اتخاذ نمود و نسبت به آن سیاست گذاری داخلی و خارجی نمود. همین سیاست گذاری را در بینش سیاسی امام مشاهده می کنیم که در برخی از روایات به آن اشاره خواهیم نمود. ما در بررسی روایات زیر، رویکرد ژئوپلیتیک را مورد بررسی قرار می دهیم.

پی نوشت :
 

1و 2 و 3 قنبریان ، محسن ، رويكرد استراتژيك به اخبار آخرالزمان ( موعود ، ش92 )

ادامه دارد ...

 

 


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :