ارسال به دوستان
کد خبر : 248780

آموزش اصول آداب معاشرت صحیح

گاهی به خصوص در حضور دوستان و آشنایان، مشاهده اینكه فرزندانتان هنگام صرف شام سر یكدیگر فریاد می زنند و وقتی چیزی مثلاً نمكدان را لازم دارند، آن را می قاپند و به جای «لطفاً» لفظ «بِدِش من» را به كار می برند. خیلی ناراحت كننده است، ولی آموختن رفتار صحیح به كودكان آن اندازه كه به نظر می رسد، سخت نیست. كودكان معمولاً تا زمانی كه با آنها با احترام برخورد شود، خیلی به نظرهای ما احترام می گذارند، و هیچ وقت برای آموزش رفتار صحیح دیر نیست، این تمرینهای ساده به شما و نیز فرزندتان كمك می كند در مسیر تبدیل شدن به خانواده با نزاكت تری قرار بگیرید.

انتشار این مقاله به منزله تایید همه یا بخشی از آن نمی باشد و مسئولیت محتوای  آن به عهده نویسنده محترم می باشد .

کاربران محترم می توانند نظرات خود را در پایان هر مقاله ، با نام حقیقی یا مستعار مطرح نمایند . بدیهی است که نظرات و پیامهایی که نافی قانون و ادب نباشد و حاوی تهمت و توهین و هتک حرمت شخصیت های حقوقی و حقیقی نیستند پس از بررسی منتشر خواهند شد.  

 

آموزش اصول آداب معاشرت صحیح

نویسنده: میشل كندی
برگردان: زهرا جعفری

  3 تا 6 سالگی
گاهی به خصوص در حضور دوستان و آشنایان، مشاهده اینكه فرزندانتان هنگام صرف شام سر یكدیگر فریاد می زنند و وقتی چیزی مثلاً نمكدان را لازم دارند، آن را می قاپند و به جای «لطفاً» لفظ «بِدِش من» را به كار می برند. خیلی ناراحت كننده است، ولی آموختن رفتار صحیح به كودكان آن اندازه كه به نظر می رسد، سخت نیست. كودكان معمولاً تا زمانی كه با آنها با احترام برخورد شود، خیلی به نظرهای ما احترام می گذارند، و هیچ وقت برای آموزش رفتار صحیح دیر نیست، این تمرینهای ساده به شما و نیز فرزندتان كمك می كند در مسیر تبدیل شدن به خانواده با نزاكت تری قرار بگیرید.

معرفی افراد به یكدیگر

چگونگی معرفی افراد به یكدیگر را به فرزندانتان بیاموزید. بدین منظور، می توانید در منزل این نقش را بازی كنید و سپس هنگامی كه فرزندتان یكی از دوستانش را به خانه می آورد، یا شما سری به مدرسه او می زنید، به او نشان دهید دوست دارید شما را به دوست یا آموزگارش معرفی كند. این قدم ساده در یادگیری رفتار صحیح و آداب معاشرت، عادتی را در كودك شكل می دهد و پس از مدتی ملكه ذهن او می گردد.

كلمات جادویی

از كلمات «لطفاً»، «متشكرم» و «ببخشید» زیاد استفاده كنید. در بسیاری موارد، اگر فرزندانم- بدون «لطفاً»- چیزی از من بخواهند، بی حركت و صبورانه بر جای خود باقی می مانم. در چنین وضعیتی، آنها با تعجب به من زل می زنند و به این می اندیشند كه چه اشكالی پیش آمده است. ولی اغلب اوقات، با ذکاوت ذاتی خود بلافاصله متوجه شده و می گویند: «اوه...لطفاً». هر چه شما بیشتر از این كلمات استفاده كنید و از كودكان نیز چنین انتظاری داشته باشید، كودكان لزوم كاربرد آنها را بیشتر در خواهند یافت و باور خواهند كرد. بدون گفتن «لطفاً» و «متشكرم» چیزی را به كودك ندهید. این كار اگر چه قدم كوچكی در آموزش كودك است، ولی اهمیت زیادی دارد.

یادداشت تشكر

حتی بچه های خیلی خردسال كه هنوز خواندن و نوشتن نمی دانند هم می توانند یادداشت كوچكی برای فردی كه برای آنها هدیه ای فرستاده است، بنویسد. این كار مسلماً قدری وقت شما را می گیرد. اینكه شما با صرف وقت به فرزندتان بیاموزید پس از دریافت هدیه جشن تولد و یا هر مناسبت دیگر باید برای همه هدیه دهندگان یادداشت تشكری بنویسد، نه تنها یك رفتار صحیح اجتماعی را آموزش داده اید، بلكه خوب نوشتن و تفكر خلاق را نیز به او یاد داده اید. چنانچه كودك هنوز قادر به نوشتن نباشد و یا می تواند بنویسد ولی نقاشی را بیشتر دوست دارد، اجازه دهید برای هدیه دهنده نقاشی بكشد- شاید با استفاده از هدیه ای كه دریافت كرده است.

كمی نقش بازی كنید

آیا اولین بازی است كه كودك را به تئاتر، به كنسرت و یا جشن عروسی می برید؟ قبل از عزیمت، اتفاقهایی را كه پیش رو دارید، بازی كنید- حتی می توانید لباسهایی را كه قرار است بپوشید، به تن كنید. اگر هر پیشامدی را كه ممكن است روی دهد، به او نشان دهید؛ از بسیاری از رفتارهای اجتماعی نامناسب احتمالی كودك پیشگیری كرده اید. به كودك بیاموزید چگونه مؤدبانه بنشیند (گاهی برای دختر بچه ها مهم است) و چگونه هنگام آرام نشستن، دستهایش را روی پاهایش قرار دهد. برای اینكه كودك به قسمتهای ساكت برنامه عادت كند، رعایت سكوت را با او تمرین كنید. چنانچه كودك پیشاپیش بداند چه انتظارهایی از او دارید، خود را برای برآورده كردن آنها آماده می كند. اجازه بدهید بداند برای تلاشش ارزش قایل شده اید و او را تحسین می كنید (سخت بودن وظیفه اش را درك كرده اید). این مسأله برای كودك اهمیت زیادی دارد.

صحبت كردن و استفاده از تلفن

یكی از نقشهای مهمی كه باید برای كودك بازی كرد، صحبت كردن پای تلفن است. حتی به كودكان كوچك نیز باید چگونگی صحبت با تلفن را یاد داد. باید مؤدبانه صحبت كنند، ابتدا خود را معرفی و سپس به فردی كه پشت خط است سلام كنند و مؤدبانه از او بخواهند گوشی را به دوستشان بدهد. به مرور و همراه با بزرگ تر شدن، حتی قادر خواهند بود پیغام بگذارند و یا از افراد بخواهند بعداً تماس بگیرند «مثلاً وقتی شما در دستشویی یا حمام هستید!» زمانی را كه كودكان دیگر اجازه دارند با فرزندانتان تلفنی صحبت كنند(هر شب ساعت 10 تعداد زیادی بچه 5 ساله بازیگوش به خانه من زنگ می زدند، زمانی كه دیگر خیلی وقت بود بچه 5 ساله من خوابیده بود) و یا فرزندانتان اجازه دارند به كودكان دیگر زنگ بزنند، تعیین كنید.

در خانه دیگران

روزی را كه پسرم چند نفر از دوستانش را به منزلمان دعوت كرده بود، هیچ وقت فراموش نخواهم كرد. چند نفر از آنان به محض ورود، مستقیم (بدون حضور پسرم) وارد آشپزخانه شدند و خوردنیها را از یخچال بیرون آوردند! از آن روز به بعد، همیشه به فرزندانم اجازه می دهم وقتی دوستانشان را به منزلمان دعوت كرده اند، به هر مقدار دلشان می خواهد بخورند، ولی فكر می كنم چنین رفتاری خارج از نزاكت و ادب اجتماعی است و صحیح نیست! بنابراین، در صورت بروز چنین رفتاری، پسرم را بازخواست می كنم و به او تذكر می دهم تا مطمئن شوم او در منزل دیگران چنین اعمالی را انجام نمی دهد. این قوانین را با فرزندتان مرور كنید. به آنها یاد بدهید غذایی را كه پذیرایی می شود، بدون اعتراض بخورند و یا مؤدبانه بگویند، «نه متشكرم» همچنین، باید تا تعارف شدن خوردنی یا نوشیدنی حوصله به خرج دهند و خودشان آن را طلب نكنند. در صورت تشنه بودن و تعارف نشدن هیچ نوع نوشیدنی به آنها، باید یك لیوان آب بخواهند نه آب میوه یا نوشابه. كودكانی كه در خانه های دوستانشان با نزاكت باشند، هم برای دوستانشان و هم برای والدین آنها، میهمانانی دوست داشتنی و عزیز هستند.

هدیه دادن

به فرزندتان بیاموزید در صورت دعوت شدن به منزل دوست یا آشنا، هدیه كوچكی برای او ببرد. یك دسته گل طبیعی یا چند عدد شیرینی خانگی، برای نشان دادن محبتش كافی است.
این درس برای همیشه در خاطر فرزندتان خواهد ماند و فراموش نخواهد شد. پس این امید وجود دارد كه در آینده، هنگام دیدار خانواده همسرش، جعبه ای شیرینی یا دسته گلی زیبا برای مادر زنش همراه ببرد!

صرف غذای دسته جمعی

یكی از بهترین روشهایی كه رفتار مناسب كودكان را سرمیز شام تضمین می كند، صرف حداقل یك وعده غذا در روز توسط افراد خانواده به صورت دسته جمعی است. مطمئن شوید هیچ یك از اعضای خانواده، قبل از نشستن تمام افراد دور میز، غذا را شروع نمی كند و هیچ كس تا همه غذایشان را صرف نكرده اند، میز را ترك نمی كند. این غذا خوردن دسته جمعی، هر یك از وعده های غذایی صبحانه، ناهار و یا شام می تواند باشد- دور هم جمع كردن خانواده برای یك وعده غذا، حداقل بیشتر روزها- به كودك (حتی بچه خیلی كوچك) تجربه حضور در گروه را یاد می دهد. چنانچه كودك همیشه در صندلی مخصوص غذا خوری و یا جلوی تلویزیون غذا بخورد، چگونه می تواند رفتار و آداب صحیح غذا خوردن در رستوران و یا میهمانی بزرگ شام را بیاموزد؟ فراموش نكنید، در صورت یكسان بودن قوانین صرف غذا در منزل و در رستوران یا میهمانی، احتمال پیروی كردن از آنها بیشتر می شود.

خوش آمدگوییهای جشن تولد

«جنیفر هارتمن» (1) نویسنده كتابهای كودكان عقیده دارد، «كودك باید به دوستانش و سایر میهمانانی كه در جشن تولد حضور یافته اند خوشامد بگوید، هدایای آنها را دریافت و آنان را به محل برگزاری جشن راهنمایی كند. در صورت غیر عملی بودن این روش، كودك باید در اتاق برگزاری جشن به میهمانان خوشامد بگوید و هدیه ها را روی میز مخصوص بگذارد. این كار نه تنها به عنوان درسی از آداب و رسوم اجتماعی اهمیت زیادی دارد، بلكه برای حفظ دوستیهای خوب نیز مهم است، فرزند شما باید درك كند به همان اندازه كه در روز تولدش مورد توجه ویژه قرار می گیرد، میهمانی رفتن برای بسیاری از كودكان دیگر نیز مسأله مهمی است و باید در مقابل هر كودك به گونه ای رفتار كند كه او نیز احساس خاص و ویژه بودن بنماید. خوشآمدگویی به كودك میهمان، استقبال كردن از او و «تشكركردن» روش خوبی است تا فرزندتان نشان دهد برای تمامی دوستانش اهمیت قایل است.

...و خداحافظی

همانند مورد قبل، كودك میزبان جشن تولد، باید حتماً با تمام كودكان مهمان خداحافظی و بابت هدیه شان تشكر كند. آموزش چنین مطالبی حتی در روزی مثل روز تولد كودك، به او یادآوری می كند كه در هر شرایطی باید احساسات دیگران را درك كرد و به آنها احترام گذاشت (همه، گاهی به این یادآوری نیاز داریم!) یك خداحافظی شخصی، با كودك در حال ترك میهمانی، در او احساس اهمیت ایجاد می كند و به كودك میزبان انگیزه ای می بخشد تا به دوست و هدیه اش و قدردانی از محبت او، بیندیشد.

كلمه های جا افتاده از جمله

«لِوِنا بایر» (2) و «كارن مالِت» (3) (مشهور و ملقب به «بانوان آداب دان»)، دو نفر از برگزارکنندگان دوره هایی برای آموزش آداب معاشرت به کودکان (و بزرگسالان»)، اظهار می دارند، پدر و مادر همراه با فرزندانشان می توانند برای كامل كردن جمله هایی كه در نظر می گیرند، با یكدیگر صحبت كنند. مثلاً، اگر دانش آموز جدیدی به مدرسه وارد شود كه هیچ دانش آموز دیگری را نشناسد، می توانم با... توجه خودم را به او نشان دهم.»، اگر من یك جعبه بیسكویت شكلاتی داشته باشم، ولی دوستم خوردنی ندارد، می توانم با ...محبتم را به او نشان دهم.» بحث كردن روی موضوعهای كوچك، مثل دعوت كردن یك كودك ساكت و آرام یا خجالتی به بازی، به رشد و افزایش احساس مهربانی و نوع دوستی، كمك زیادی به كودك شما می كند.

پی نوشت ها:

1. Jennifer Hartman.
2. Levena Byer
3. Karen Mallet.

منبع مقاله :
كندی، میشل؛ (1392)، آداب دانی و نزاكت، برگردان: زهرا جعفری، مشهد: به نشر (انتشارات آستان قدس رضوی)، چاپ دوم.

 


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :