ارسال به دوستان
کد خبر : 226974

درآمدی بر مسئله ی آموزش فلسفه به کودکان

انگلیسی ها تربیت را «training» ترجمه می کنند و آن را آموزش یک مهارت یا رفتار خاص از طریق تمرین مداوم و آموزش می دانند فارسی زبان ها نیز تربیت را «پرورش» معنا می کنند و آن را «ادب و اخلاق را به کسی آموختن» می دانند . نکته اینجاست که در ادبیات دینی، چیزی به نام تربیت انسان ها بر یکدیگر نداریم، زیرا تربیت (به معنای پرورش همه جانبه) توسط کسی می تواند انجام شود که «از استعدادها و از کسری ها و از دردها و درمان ها و عوامل تربیتی آگاه باشد و قانون های مؤثر را بشناسد ... [از این رو] مربی انسان جز آفریدگار انسان نیست. رب اوست و مربی اوست.» به همین دلیل، قرآن کریم پیامبران را منذر، بشیر، مزکّی و هادی می داند، ولی آنان را مربی نمی نامد

انتشار این مقاله به منزله تایید همه یا بخشی از آن نمی باشد و مسئولیت محتوای  آن به عهده نویسنده محترم می باشد .

کاربران محترم می توانند نظرات خود را در پایان هر مقاله ، با نام حقیقی یا مستعار مطرح نمایند . بدیهی است که نظرات و پیامهایی که نافی قانون و ادب نباشد و حاوی تهمت و توهین و هتک حرمت شخصیت های حقوقی و حقیقی نیستند پس از بررسی منتشر خواهند شد.  


درآمدی بر مسئله ی آموزش فلسفه به کودکان

تربیت تفکرمحور کودکان

نویسنده: محمدحسین شاه آبادی

تربیت، مفهومی پیچیده

انگلیسی ها تربیت را «training» ترجمه می کنند و آن را آموزش یک مهارت یا رفتار خاص از طریق تمرین مداوم و آموزش می دانند (1). فارسی زبان ها نیز تربیت را «پرورش» معنا می کنند و آن را «ادب و اخلاق را به کسی آموختن» می دانند (2). نکته اینجاست که در ادبیات دینی، چیزی به نام تربیت انسان ها بر یکدیگر نداریم، زیرا تربیت (به معنای پرورش همه جانبه) توسط کسی می تواند انجام شود که «از استعدادها و از کسری ها و از دردها و درمان ها و عوامل تربیتی آگاه باشد و قانون های مؤثر را بشناسد ... [از این رو] مربی انسان جز آفریدگار انسان نیست. رب اوست و مربی اوست.» (3) به همین دلیل، قرآن کریم پیامبران را منذر، بشیر، مزکّی و هادی می داند، ولی آنان را مربی نمی نامد. (4)
اما «آموزش» هم خیلی حداقلی است، چون بیشتر دغدغه ی «عمل آموختن» دارد. (5) مثل اینکه به فوتبالیست فوتبال را یاد می دهند و دیگر نگران این نیستند که اخلاقش چگونه باشد. پس اینکه در تربیت (به معنای مصطلح) نگاه کلی تری وجود دارد، نقطه ی مثبتی است که باید توجه بیشتری به آن شود. برای همین، بحث ما «تربیت تفکرمحور» است، نه «آموزش فکر کردن». در این معنا، تربیت (که از این به بعد تربیت دینی نام می گیرد) به معنی فراهم کردن محیطی برای تزکیه، هدایت و شکوفاشدن استعدادهای انسان است که بیشتر شبیه کار انبیاست تا معلمان و مربیان امروزی.
با این نگاه، کانون تربیت بیشتر از اینکه علم و عمل انسان ها باشد، قلب آن هاست، زیرا قلب مرکز ثقل گرایش های آدمی است که اگر هدایت شود، علم و عمل هم در مقابلش تواضع خواهند کرد؛ ولی اگر به بیراهه رود، بعید است که از دست سایرین کاری برآید. شاید به همین خاطر است که حضرت ابراهیم (علیه السلام) تنها عامل نجات را قلب سلیم می داند. (6)

تفاوت مهم کودک با بزرگ سال

فرق اساسی تربیت دینی و غیردینی در آزادی و استقلال است که تقریباً در تمام کتب تربیتی به آن اشاره شده است. (7) به این معنی که انسان ها باید کاملاً آزادانه مسیر خود را انتخاب کنند و در این راه باید از هرگونه اجبار اجتناب شود. به همین دلیل، در آیات متعدد، قرآن به این مضمون مهم اشاره می کند و می فرماید که ما می توانیم همه را هدایت کنیم، ولی باید بدانند که «اگر ما می خواستیم، همه را هدایت کنیم، هر فردی را به تناسب حال و به اندازه ی استعدادش هدایت می کردیم تا هیچ کس به دوزخ درنیفتد...» (8) شاید به همین دلیل است که خداوند به پیامبرش هم می فرماید: «تو آن کس را که دوست داری هدایت نمی کنی، ولی این خداوند است که هرکه را که بخواهد هدایت می کند.» (9)
پس هر که آزاد خلق شده است، باید در تربیت، آزادِ آزاد باشد و این برای انسان بالغ قطعی است؛ چرا که از زمان بلوغ، تکلیف و انتخاب برای او معنی می یابد؛ اما برای کودک که هنوز موظف به وظایف فردی و مکلف به تکالیف اجتماعی نشده است، شرایط فرق می کند. انگار خمیرمایه ی او هنوز شکل نگرفته و آماده ی خیلی از تأثیر و تأثرهاست تا گرایش های قلبی اش را سامان بخشد. او اگرچه ظرف توخالی نیست، ولی پذیرای خیلی از عمل ها و عکس العمل هاست و این یعنی وظیفه ی مهم اطرافیان در شکل دادن شخصیت او. شاید بتوان این «شکل دادن شخصیت» را همان تربیت نامید و برای همین، باید توجه داشت که آن اصول تربیتی و به خصوص آزادی و استقلال آسیب نبیند. یعنی در این مسیر، نباید کودک را وابسته کرد یا به اجبارِ تشویق و تنبیه، شخصیت او را شکل داد. اگر این گونه شود، نقض غرض شده است و همه ی بافته ها پنبه خواهد شد.
سیرِ منطقیِ شکل دادنِ شخصیت با سن بلوغ تمام نمی شود و نوجوانی و جوانی و بزرگ سالی را هم دربر خواهد گرفت؛ اما مسلماً تفاوت هر مقطع با مقطع قبل قابل قیاس نیست و بنابراین تفاوت کودکی با بزرگ سالی باورنکردنی است.

جایگاه تفکر در رشد انسان

اگرچه کانون وجودی انسان قلب اوست و پیکان تربیت آن را نشانه می گیرد، اما این بدان معنا نیست که سایر ابعاد وجود آدمی مغفول بماند و به یک بُعد بیش از سایرین پرداخته شود. اگر چنین شود، رشد فرد کاریکاتوری خواهد بود که یک عضو را بزرگ و بقیه را کوچک نشان می دهد. اصلاً رشد قلب در تربیت، برآیندِ فرآیندی است که از طریق دو بال علم و عمل یا اندیشه و رفتار محقق می شود و هر چقدر که این دو بال ضعیف تر باشد، ارتفاع پرواز آدمی در افق رشد و کمال و معرفت کمتر خواهد بود. پس اگر قرار است که قلب، قدرت سیر در بیکران ها را داشته باشد، باید اندیشه و عمل را تا جای ممکن تقویت کرد و بهترین زمان آن، دوره ی کودکی است که همه ی ظرفیت ها آماده است.
تقویت اندیشه، به معنی علم آموزی نیست که اگر آن گونه بود، دایرة المعارف ها اندیشمندترین موجودات بودند. بلکه علم و اندیشه و تفکر و تخیل و مفاهیم مشابه (با همه ی تفاوت هایشان) در یک میدان بینشی قرار می گیرند و یکدیگر را در تقویت این میدان کمک می کنند. مثلاً اگر قدرت تفکر بالا باشد، اطلاعات مختلف بهتر تحلیل می شوند و در این صورت، افزایش اطلاعات سودمند خواهد بود؛ اما با قدرت تفکر پایین، هرچقدر اطلاعات بیشتر شود، تحلیل پایین تر می آید و نتیجه معکوس می شود. مثل آن حماری که بهره اش از کتاب ها فقط حمل کردن است!
پس تفکر یک امر کوچکی در کنار بقیه ی امور نیست، بلکه اصالت و اهمیت ویژه ای دارد. با این تفکر است که فرد برنامه ی زندگی خود را تدبیر می کند و حتی آینده اش را رقم می زند؛ چرا که همه ی این کارها نیازمند قدرت تحلیل و توانایی اولویت بندی است که با فکر ضعیف اتفاق نمی افتد. بنابراین از حل کوچک ترین سؤال ها تا بزرگ ترین مسائل، نقش تفکر انکارناپذیر و اهمیت تربیت تفکرمحور (مخصوصاً برای کودکان) آشکار است.

موانع تربیت تفکر محور

گاهی یک تکه سنگ برای سرنگون شدن یک اتومبیل با سرعتی زیاد، کافی است. اگر ما از اهمیت تربیت و کودک و تفکر بگوییم و حتی بهترین راهکارهای تربیت تفکرمحور برای کودکان را هم پیشنهاد دهیم، اما موانع ثمردهی آن را نیابیم و برای مقابله با آن ها برنامه نریزیم، اگر ضرر نکنیم، مسلماً سودی هم نخواهیم برد. این موانع بسیار زیاد هستند، ولی به جهت رعایت اختصار، به دو مانع مهم و مبتلا به اشاره می شود:
الف) سواد کاذب: چنانچه گذشت، قدرت تحلیل با جمع آوری اطلاعات متفاوت است و متأسفانه فضای رسانه ای عصر حاضر، بیشتر از اینکه توانایی تحلیل را افزایش دهد، به ارائه ی اطلاعات می پردازد. حتی منعکس کردن تحلیل های مختلف هم موجب گسترش حجم اطلاعات است تا تمرین تفکر. ضرر بزرگ این مسئله به همین جا ختم نمی شود و مشکل در جای دیگری بروز می کند؛ یعنی در حالی که هیچ نمی داند، خیال می کند که همه چیز را می داند. غافل از اینکه همه ی دانسته های او آن چیزهایی است که رسانه ها ارائه کرده اند و بنابراین حتی انتظار تشخیص درست و غلط اطلاعات را هم نباید از او داشت.
این مسئله برای مخاطبِ بهترین رسانه ها نیز وجود دارد، چه رسد به کسی که پای رسانه های دروغ پرداز می نشیند و همه ی ذهن و فکر و خیال خود را در اختیار آن ها قرار می دهد. عجیب اینکه وقتی به او بگویند لااقل در مقابل کودک خود، این رسانه ها را محدود کند، می گوید کودک خودش عقل دارد و خوب و بد را می فهمد! انگار نه انگار که او هنوز در مرحله ی رشد است و هدایت و تربیتش را والدین به عهده دارند. انگار نه انگار که قدرت تفکر او هنوز قوام لازم را نیافته است و باید کسی برای تربیت تفکرمحورش تلاش کند. سواد کاذبی است که سایت ها و فیلم ها و سایر رسانه ها به مخاطب خود می دهند، وسعت اقیانوس و عمق رودخانه و شفافیت باتلاق را دارد؛ تا آنجا که ممکن است مخاطب نام کمترین بازیگران یک فیلم را بداند، ولی در مورد موضوع آن نتواند تحلیل مناسبی ارائه دهد.
ب) ساختارشکنی ذهنی: تربیت تفکر محور نیازمند ساختارهای ذهنی مناسب است. این اهمیت برای کودکان که هنوز ساختار ذهنی شکل یافته ای ندارند، دوچندان است. به عنوان یک مثال ساده، این مطلب که «چاقوی تیز دست را می برد» اگر به ذهن ساختاریافته ارائه شود، به صورت یک قاعده نتیجه می دهد و موجب تحلیل و تعمیم می شود. چنین ذهنی نه تنها از چاقو، بلکه نسبت به هر چیز تیزی حساسیت نشان می دهد. اما اگر همین مطلب به ذهن بدون ساختار داده شود، حتی اگر از چاقوی تیز مورد نظر اجتناب کند، در سایر موارد چنین نخواهد کرد.
رسانه ها علاوه بر اینکه قدرت تحلیل نمی دهند، ساختارهای ذهنی را همدرهم می شکنند. این بدان معنا نیست که مشکل برنامه های موش و گربه ی تلویزیون (به عنوان مثال) نشان دادن چاقویی است که دست را نمی برد، بلکه در این نوع برنامه ها (باز هم به عنوان مثال) صحنه ها طوری پشت سر هم و با سرعت حرکت می کنند که فرصت فکر کردن را از مخاطب می گیرند و از طرفی، ذهن او را خسته و تنبل و از طرف دیگر، او را عجول و بی حوصله بار می آورند. نتیجه آن می شود که کودک در مسائل مختلف، نه توانایی فکر کردن دارد و نه حوصله ی آن را. به همین دلیل، منتظر می شود تا از نتیجه ی تفکر دیگران استفاده کند و این یعنی بازگشت به وابستگی و نابودی آزادی فرد. بنابراین موانع تفکر، آفاتی بیش از ظاهر آن دارند و می توانند به تربیت و شخصیت کودک ضربه بزنند که در اینجا به دو مورد از مهم ترین آن ها اشاره شد.

پیشنهادهایی برای تربیت تفکرمحور

تفکر اگرچه ابزاری برای گسترش میدان بینش ها و در نتیجه، تربیت قلبی است، ولی به صورت استقلالی هم می تواند مورد مطالعه قرار بگیرد؛ چرا که برای تقویت آن (مخصوصاً برای کودکان) تمرکز بیشتری لازم است. مسلماً اولین گام برای تربیت تفکرمحور، مقابله با موانع و آفات آن است که در بخش قبل توضیح داده شد؛ زیرا با وجود این موانع، هر فعالیتی ممکن است نتیجه ی عکس بدهد.
اما در گام دوم، تمرین لازم است. همان طور که از یک انسان معمولی نمی توان انتظار داشت وزنه ی سنگین را بلند کند، از یک فرد تمرین نکرده هم توقع خوب فکرکردن نباید داشت؛ زیرا تفکر مانند تنفس نیست که از اول تا آخر زندگی به طور غریزی و بدون تمرین اتفاق بیفتد، بلکه تلاش و پشتکار می خواهد و طبیعتاً شکست و موفقیت هایی هم به دنبال خواهد داشت. مسائل ریاضی و هندسه پیشنهادهای خوبی برای تمرین اند که هم انسان را درگیر و هم ذهن او را ورزیده و ساخت یافته می کنند. اتفاقاً در همین تمرین ها معلوم می شود که چرا بعضی کودکان دل به مسائل پیچیده تر نمی دهند و سعی می کنند منتظر پاسخ دیگران باشند؛ چون هم فکر کردن را نیاموخته اند و هم ذهن تنبلی دارند که اندک فشاری را تاب نمی آورند. اما همه ی این ها تمرین اند برای یک هدف بزرگ تر؛ یعنی قرار نیست هدفِ تفکر، تفکر باشد؛ مثل آن هایی که از اول تا آخر عمر خود با مسائل ریاضی و منطقی دست و پنجه نرم می کنند و در نتیجه، قدرت فکری بالایشان در همان مسائل محدود می شود. آن ها مانند کسانی هستند که برای شناگر ماهر شدن، فقط بدن خود را ورزیده می کنند، ولی هیچ وقت وارد استخر نمی شوند!
اگر تفکر، خود وسیله ای است برای تربیت و هدایت انسانی، پس باید موضوع اصلی آن هم چیزی از جنس تربیت و هدایت باشد، نه معماها و چیستان ها و بازی های کودکانه. اما این موضوع چیست؟ جواب را باید از کتاب هدایت، یعنی قرآن، گرفت. قرآن تفکر را در خود قرآن (10) و اموری چون قصه ها (11)، آیه ها و نشانه ها (12) و مثال ها لازم می داند. انگار همه ی آن تمرین ها برای رسیدن به هدف تفکر در کتاب تکوین و کتاب تشریع است. انگار تفکر در این دو کتاب است که تربیت دینی و سعادت آدمی را رقم می زند.
اما این کار، خیلی سخت است؛ مخصوصاً برای کودکان. آیا می توان به کودک گفت در آیات الهی تفکر کن؟ نه. پس باید چه کرد؟ دوباره فکر و خیال او را به فیلم ها و سایت ها مشغول کنیم؟ باز هم نه.
بهترین کار استفاده از روش های قرآنی است. قرآن قصه می گوید تا ما به فکر فرو برویم و نتیجه بگیریم و هدایت شویم. پس باید برای کودک هم قصه بگوییم تا او نیز همین مسیر را طی کند. اما قصه هایی که موجب تفکر باشد، نه مخرب آن. گاهی باید قصه را گفت تا او فکر کند و گاهی باید نیمه ای از قصه را گفت تا او با تفکر خود آن را کامل کند و گاهی باید کل قصه را به او سپرد تا با استفاده از قواعد، داستان را بسازد و به نتیجه برسد. او در این قواعد، خوب فکر می کند که اگر قرار است فرزندی به مادرش برسد. چگونه باید خدا و مخلوق خدا را هماهنگ کند و اگر قرار است گنجی پیدا شود، دوستان و دشمنان چه باید بکنند تا داستان به بهترین شکل اتفاق بیفتد. آن وقت دیگر اوهام فیلم سازان متوهم، افکار کودک ما را شکل نخواهد داد و تربیت محورش را مختل نخواهد کرد. همین جا اهمیت درس هایی مثل نقاشی و انشا، که می تواند بهترین عرصه برای جولان تخیل و ضابطه مند کردن آن با تفکر باشد، معلوم می شود.

پی نوشت ها:

1. فرهنگ انگلیسی آکسفورد.
2. فرهنگ معین.
3. صفایی حائری، 1382، ص 52 و 53.
4. عباراتی چون: «لَقَدْ مَنَّ اللّهُ عَلَى الْمُؤمِنِینَ إِذْ بَعَثَ فِیهِمْ رَسُولاً مِّنْ أَنفُسِهِمْ یَتْلُو عَلَیْهِمْ آیَاتِهِ وَیُزَكِّیهِمْ وَیُعَلِّمُهُمُ الْكِتَابَ وَالْحِكْمَةَ» (آل عمران، 164)، «وَمَا أَرْسَلْنَاكَ إِلَّا كَافَّةً لِّلنَّاسِ بَشِیرًا وَنَذِیرًا» (سباء، 28) و ... .
5. فرهنگ دهخدا.
6. «وَلَا تُخْزِنِی یَوْمَ یُبْعَثُونَ» (87) «یَوْمَ لَا یَنفَعُ مَالٌ وَلَا بَنُونَ» (88) «إِلَّا مَنْ أَتَى اللَّهَ بِقَلْبٍ سَلِیمٍ» (89).
7. ملکاوی، 1380، ص 208.
8. «وَلَوْ شِئْنَا لَآتَیْنَا كُلَّ نَفْسٍ هُدَاهَا وَلَكِنْ حَقَّ الْقَوْلُ مِنِّی لَأَمْلَأَنَّ جَهَنَّمَ مِنَ الْجِنَّةِ وَالنَّاسِ أَجْمَعِینَ» (ترجمه بر اساس تفسیر شریف المیزان، سجده، 13).
8. «إِنَّكَ لَا تَهْدِی مَنْ أَحْبَبْتَ وَلَكِنَّ اللَّهَ یَهْدِی مَن یَشَاءُ وَهُوَ أَعْلَمُ بِالْمُهْتَدِینَ» (قصص، 56).
9. نحل، 44.
10. اعراف، 176.
11. رعد، 3.
12. حشر، 21.

منبع مقاله :
خردنامه همشهری، شماره 115، مهر و آبان 1392.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :