ارسال به دوستان
کد خبر : 212864

تجربیات طلبه ای که نویسندگی می کند

ابراهیم اکبری دیزگاه از نویسندگان جوان کشور و در واقع از طلاب داستان نویسی است که در سال های اخیر فضای تازه و متفاوتی را به ادبیات داستانی کشور بخشیده است. با این همه اکبری می گوید که تجربه طلبگی منجر به این نشده که بتواند از پس انتشار آثارش برآید و به همین خاطر چهار رمان و مجموعه داستانش پیش از این موفق به انتشار نشده است.تجربیات طلبه ای که نویسندگی می کند

حضور حداکثری دین در ادبیات

ابراهیم اکبری دیزگاه می گوید ایران و ادبیات آن هنوز نتوانسته به کمک رمان با دنیا حرف بزند و مهمترین دلیل این اتفاق نیز ناتوانی ما در شکل دادن به روایت ایرانی بوده است.

خبرگزاری مهر-گروه فرهنگ: ابراهیم اکبری دیزگاه از نویسندگان جوان کشور و در واقع از طلاب داستان نویسی است که در سال های اخیر فضای تازه و متفاوتی را به ادبیات داستانی کشور بخشیده است.

با این همه اکبری می گوید که تجربه طلبگی منجر به این نشده که بتواند از پس انتشار آثارش برآید و به همین خاطر چهار رمان و مجموعه داستانش پیش از این موفق به انتشار نشده است.

به بهانه انتشار رمانی با عنوان «برکت» از وی که به تازگی از سوی نشر کتابستان معرفت به چاپ دوم رسیده سراغ این نویسنده جوان رفتیم. اکبری که این روزها سردبیری مجله الکترونیکی تازه تاسیس «الف یا» را نیز بر عهده دارد در این گفتگو از دغدغه های داستان نویسی و جمع شدن این دغدغه با طلبگی و دین سخن گفته است.

* برای مقدمه بحث می خواهم به جمع دو مساله اشاره کنم. یعنی جمع میان طلبگی و درس حوزوی با داستان نویسی. در دنیای واقع کمی این پدیده برای مردم ما بدیع است. یعنی خیلی از یک روحانی توقع و انتظار ندارند که داستان بنویسد و یا به سبک روحانی رمان شما «برکت»، اهل عکاسی باشد و در دانشکده هنر رفت و آمد کند. چطور این جمع میسر می شود. یعنی چطور می شود که هم طلبه بود و هم داستان نویس و یا به طور کلی هنرمند به معنای امروزی آن و مهمتر اینکه وقتی که این اتفاق می افتد باید انتظار داشت که نوعی خاصی از روایت داستانی به دست بیاید؟

من هم قبول دارم که این کار خیلی شایع نیست و برای خیلی تازگی دارد اما باید به چند مساله توجه کنیم. بخش زیادی از کار طلبگی و تبلیغ، روایت است. روحانیونی موفق هستند که با مردم راحت ارتباط برقرار کنند، مثل آقای فلسفی و کافی، اساس کارشان روایت است، یعنی قصه می گفتند. وقتی بالای منبر می رفتند برای مردم داستان تعریف می کردند و انواع آن را کنار هم می چیدند. از سوی دیگر بخش زیادی از حرف های آنها نیز زمینه روایی داشت. به همین خاطر من معتقدم طلبگی و داستان نویسی اگر با هم هم خانه نباشند می توانند با همدیگر همسایه باشند.

مساله بعدی اینکه شاید برای یک طلبه سخت باشد که به هنرهای دیگر بپردازد کما اینکه خیلی از آنها می پردازند، مثلا آیت الله نجومی خطاط شناخته شده ای بود و یا جناب آقای علی صفایی حائری منتقد سینما بود با اینکه درجه اجتهاد داشت. به نظرم نوعی همگونی و هم سنخی میان هنر و روحانیت هست و آنها از هم جدا نیستند. با این همه وضعیت نویسنده هم در کشور ما خاص است. او زیست منحصر به فردی دارد. در چند دهه اخیر لااقل دیده ایم که نویسندگی و نویسندگان در ایران به خاطر همین زیست انحصاری خیلی با دین و روحانیت مناسبات خوبی نداشته است. با این همه به نظر من نویسندگی و روحانیت و طلبگی می توانند با هم تعامل داشته باشند. من لااقل می توانم اسم چندین نفر را ببرم که هم طلبه هستند و هم روحانی.

* و از این تعامل و به قول شما همسایه بودن باید انتظار خروجی خاصی را داشت؟

انتظار خاص نه. به طور طبیعی، رمان نویس زیست خود را روایت می کند و طلبه رمان نویس نیز به تبع آن زیست خودش را. مباحث و روش بیان طلبه رمان نویس به طور طبیعی با دیگر نویسندگان فرق خواهد داشت.

اگر طلبه در مدرسه و درس حوزه دل به کلام و آموختنی های پیرامونش داده باشد، آنقدر مضامین و قصه و حرف و... برای گفتن پیدا می کند که دیگر نیازی به سرک کشیدن به جاهای دیگر پیدا نمی کند و تولیدش نیز رنگ و بویی منحصر به فرد خواهد داشت.

* و اگر طلبه نویسنده خواست از فضای پیرامونش چشم بپوشد و به سراغ فضایی خارج از محیط درس و بحث خود برای داستان نویسی برود، مشکلی پیش می آید و نمی تواند موفق باشد؟

مشکلی پدید نمی آید. من خودم از سال ۸۴ داستان می نویسم. تا مقطعی کارم داستان کوتاه نویسی بود. و بعدش رفتم سراغ رمان نویسی. از قضا چهار پنج رمان ابتدایی من نیز موضوعش خارج از فضای طلبگی بود و جالب است بگویم که خیلی از اینها مجوز انتشار هم نگرفت! از آن جالب تر اینکه من داستان هایی با تم طلبگی هم نوشتم که مجوز نگرفت. منظورم این است که طلبگی امکانی است برای نویسنده که بتواند از داشته های خودش استفاده کرده و به داستان هایش رنگ و بویی تازه بدهد.

 

* من فکر می کنم رمان اخیر شما یعنی «برکت» نیز از این امکان به خوبی بهره برده است یعنی طلبگی برای شکل دادن به این داستان مانند یک امکان و تجربه زیسته از سوی نویسنده به خوبی مورد استفاده قرار گرفته است.

اولین آفت طلبه داستان نویس شعارزندگی است؛ اینکه برود سمت قدیس ساختن و شعار دادن. من سال ها در زمینه داستان مطالعه داشتم، حتی آثار داستانی طلاب مسیحی را هم خوانده ام. برایم مسلم بود که نباید در رمان شعار داد. از سوی دیگر من بر این باور بودم و هستم که طلبه فرقی با سایر انسان ها ندارد. همانطور که هر فردی کاری را بر می گزیند، یک نفر هم طلبه می شود. آنها هم انسانند و روی زمین زندگی می کنند و در این اجتماع زیست می کنند. من با قدیس طرف نیستم بلکه با طلبه طرفم. اگر او مسیر سلوک را بالا رفت می تواند راهنمای مردم هم باشد و پیام دین را هم ابلاغ کند اگر هم نرفت، وقتی چیزی به مردم می گوید شاید اثر نکند.

مساله دیگر اینکه من در رمان «برکت» سعی کردم نشان دهم نود درصد از طلبه ها دارای زیست زمینی و انسانی هستند. هم قسط دارند و هم بدهکارند. هم عاشق می شوند و هم با زنشان دعوایشان می شود و خیلی چیزهای دیگر

* در واقع شما دنبال نوعی تقدس زدایی از طلبه و روحانیت در این رمان بوده اید. درست است؟

ببنید. حرفم این است که اصلا تقدسی نیست که بخواهیم بزداییم. آنها هم انسان هایی عادی مثل بقیه هستند. آنها حرف دین را می زنند و به خاطر تقدس دینی، کمی هم رنگ آن تقدس به آنها می نشیند.

* یعنی کسانی که عمری را صرف بحث و درس دین می کنند هیچ تاثیری وجودی از آن بر خود حس نمی کنند و روحانیتی ویژه بر جان خود نمی بینند که بخواهند به مردم هم انتقال دهند؟

به نظر من این مساله فرق دارد. دانش و سیر سولک و بحث دین بر روحانی تاثیر می گذارد. در رمان من شیخ یونس برکت، فردی است که اخلاق؛ زیست خانواده و موضوعاتی از این دست برایش بسیار اهمیت دارد. شیخ به خاطر انس با قرآن؛ فردی است صبور و این برآمده از دین و آموزه هایش است. او کف نفس می کند، مساله اش ایمان و زندگی صحیح است. اما به هر حال اشتباهاتی هم دارد.

با این همه او انسانی است مثل همه. او یونسی است در شکم ماهی که من آن روستا را بدل از آن ساخته ام. شیخ برکت سعی دارد از این شکم ماهی بیرون بیاید. شیخ دغدغه اش دینداری است و از قضا به همین خاطر مردم را قانع می کند که بالاخره کمی تکان بخورند و می خورند. همین کشمکش باعث می شود او در مقابل فشارهای مردم هم سلوک ویژه ای را دنبال کند.

 

* شاید به همین خاطر است که در رمان شما، در نهایت همه چیز ختم به خیر نمی شود و شیخ برکت هم به زعم من نمی تواند مردم را تکان دهد.

البته من معتقدم که مردم در نهایت تکان می خورند. همین که مردمی که در روز ابتدای ورود شیخ به سویش سیب پرتاب می کنند، در روز پایانی از او دعوت می کنند تا در ماه محرم هم دوباره به آنجا سفر کند، به وی پیشنهاد ازدواج با یکی از دختران روستا را می دهند و در نهایت می گویند تو با بقیه فرق داری یعنی اینکه تحولی در زندگی آنها رخ داده است. من معتقدم تکان های آدمی به این سادگی هم نیست. در دوره پیامبر خود ما نیز پس از رحلت ایشان جمع زیادی مرتد شدند. این یعنی تکان نخورده بودند.

من در رمانم نمی خواستم تصویری که تلویزیون و رسانه های دیگر از روحانی ساختند را تکرار کنم. نمی خواستم روحانی قصه من بگوید همه چیز خوب است و مشکلی هم نیست. یا حتی مثل برخی روحانیون تلویزیونی دنبال کسب فالوئر برای شبکه اجتماعیش باشد. شیخ برکت رمان من درگیر خودش است. درد دین دارد و می خواهد معرفت کسب کند. از او سوال می کنند ایمان چیست؟ می داند که چیست اما نمی داند چه بگوید. برای او ایمان امری گفتنی نیست بلکه شدنی است.

* آقای اکبری شما در رمانتان خیلی به درون زندگی مردم جامعه نمی روید. علت گرایش مردم یک روستای تقریبا دور افتاده را به این اندازه نابهنجاری را بیان نمی کنید. انگار دنبال ساخت مدل و ماکتی از یک جامعه بزرگ بوده اید...

خب حالا که به این بحث رسیدید بگذارید بگویم که در این رمان سعی کردم به نوعی زیست پیامبر اکرم(ص) را روایت کنم. تقابل میان وحی و جاهیلت را. جامعه جاهلی برای من نه جامعه بی سواد که جامعه بی همیت است. جامعه ای که تنها به روزش فکر می کند و نه فردایشان. وقتی یک نفر برای آنها پیامی می برد که آسمانی هست و خدایی که راه درست زندگی کردن را به شما نشان می دهد به طور طبیعی مقاومت می کنند. المان های جامعه جاهلی را من در روستای این رمان در کنار هم قرار دادم.

شاید نباید این را بگویم اما من خودم در زمره روحانیونی هستم که در جاهایی به مراتب بدتر از روستای رمانم، به کار تبلیغ پرداخته ام. سال های سال کارم این بود که به روستاهایی بروم و تبلیغ کنم که هیچ کسی جز خودم به آنجا نمی رفت. من وضعیت بدتر از این هم دیده ام. شیخ رمان من سعی دارد به نوعی برای این مردم کار پیامرسانی کند و تکانشان دهد. او گوهر ایمان را در وجودش دارد اما فرد زمینی است. از او خطای جدی سر نزده اما خطاهای کوچک چرا. حضورش در این روستا هم باعث دادن رنگ تازه به مردم روستاست و هم کشف یک سلوک تازه برای خودش.

* و برای همین است که رمان پایان خوش و شاید هم از اساس پایانی رایج و قابل درک ندارد؟

من پایان داستان را ناخوش نمی دانم. به نظر من روایت ایرانی سه مولفه دارد که اگر به آن توجه نشود دچار ورشکستگی می شود. یکی از این مولفه ها دین است، یکی ملیت ایرانی و دیگری مساله تجدد. نویسنده ایرانی بی توجه به اینها، کلاهش پس معرکه است.

من کانونی ترین مولفه دین را متن قرآن می دانم و از آن برای خلق این رمان زیاد استفاده کردم. البته تلاش زیادی کردم این استفاده، تبدیل به شعار نشود و روح قرآن در متن حاکم شود. بر همین اساس و با الهام از قرآن بسیاری از شخصیت های رمان را  با نگاه به قرآن نوشتم. یونس را استعاره از یونس پیامبر دیدم، همسرش را استعاره از همسر لوط، جامعه روستا را بدل از جامعه عصر رسول الله(ص) دیدم. من حتی حیواناتی که در رمان نقش آفرینی می کنند را بر اساس برخی اسامی حاضر در متن قرآن و روایات انتخاب کردم.

اما در مورد پایان رمان هم همزمانی با عید فطر و جمع شدن اهالی را سعی کردم بدل از رستاخیز و قیامت بگیرم. حتی خواب شیخ در پایان داستان و حمله گرگ ها به او که منجر به بالا رفتنش از درخت می شود را نیز استعاره از معراج گرفته ام و سعی کردم آن شعر مولانا که مضمونش این است که هر انسانی باید معراج خودش را داشته باشد. و البته معرج شیخ یونس نیز در همان روستا شکل می گیرد.

* خود شما میان رمان و ایدئولوژی پیوندی می بینید؟

بله. البته ایدئولوژی را با دین یکی نگیرید. ما رمان های ایدئولوژیک زیاد داریم که نوشته شده و موفق هم بوده اند. این بستگی به قدرت نویسنده دارد که بتواند ایدئولوژیش را داستانی کند.

* پس به رمان دینی و در ادامه رمان اسلامی هم اعتقاد دارید؟

بله. هم می شود درباره امکان این دو پدیده حرف زد و هم وقوعش را دید. من خودم سال هاست که فکر می کنم در دنیای نوشتن دین حضور حداکثری دارد. از داستایوسکی و تولستوی بگیرید تا گراهام گیرن و... منتهی مساله این است که دین و باور دینی بسیاری از این افراد را نمی شناسیم.

رمانی که با تفکر شینتوئیسمی نوشته شده باشد را نمی توانیم درک کنیم چون این آئین را نمی شناسیم. اصلا بگذارید آب پاکی را روی دستتان بریزم. شما کتاب مقدس را در تاریخ دویست سیصد ساله عالم مدرن بکشید بیرون دیگری چیزی از آن باقی نمی ماند. شما کتاب مقدس را از همینگوی، فاکنر و جویس بیرون بکش. چیزی باقی می ماند؟ نه. آیا در آثاری مانند سیمای هنرمند در جوانی جیمز جویس چیزی جدای از ارجاع هنرمندانه به کتاب مقدس می بینیم؟ اما من فراتر از اینها بر این باورم که وقتی به یک وجهی از دین که تجربه دینی است یا اخلاق دینی و شعائر بپردازی و در رمان بیاوری، رمانت دینی شده و یا رنگ و بوی دینی پیدا می کند. این کاری است که گراهام گیرین کرده و حتی اگر پلیسی هم بنویسید دیگر دینی است.

* ما در ایران چقدر به این نگاهی دینی به داستان نزدیک شده ایم؟

اول باید از خود بپرسیم چقدر به رمان نزدیک شده ایم؟ تجربه صد ساله اخیر ما حاکی از نبود کارنامه ای درخشان است. شما ادبیات صد ساله ما را با ترکیه مقایسه کنید؟ ما از آنها زودتر شروع کرده ایم ولی آنها زودتر از ما جهانی شدند و از پس کار برآمدند و با ژانر رمان با دنیا حرف زدند. من نمی گویم ما هم برویم جایزه نوبل بگیریم بلکه می گویم رمان نویسی داشته باشیم که وقتی اثرش اینجا منتشر شد شش ماه بعد در آمریکا هم ترجمه اش منتشر شود. به نظرم ترکیه این کار را کرد و ما نه.

به باور من در رمان، ما روایت ایرانی را نتوانسته ایم شکل دهیم. در بحث روایت دینی هم که کارمان جز تحقیر آن نبوده است. از اصالت های دینی و ملی در کارمان خبری نیست. فصوص الحکم؛ نهج البلاغه و کتاب هایی از این دست که آکنده است از روایت های جذاب و زیبای انسانی و آسمانی، کجای روایت داستانیدنی و غیر دینی ماست. پس باید ابتدا آرزو کرد که به رمان نزدیک شویم و نویسندگان ما چه مذهبی و چه روشنفکر به این بیاندیشند که رمان را احیا کنند.

هفتاد درصد از آثار داستانی امروز ما گرایشش زرد است و عامه پسند. به نظر من رمان زرد هم اگر پشتوانه اندیشه ای و فکری نداشته باشد راه به جایی نمی برد. اما اگر رمان نویس هر وقت صحبت از عشق می کند پشتوانه غنی خودش را در این زمینه نداند، کارش چیزی جز داستان زرد و عامیانه پسند نمی شود. رمان جدی به عقبه اش نگاه می کند و رمان زرد به عامه و امروزی بودن. می گوید من همینم که هستم. مثل روزنامه ام.

البته جریانی که تازه در رمان نویسی شروع شده امیدوارم کرده که در بیست سال اخیر حداقل بیست رمان خوب داشته ایم و خواهیم داشت اما وضع کلی این نیست.

به نقل از خبرگزاری مهر 


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :