1219رکورد در مدت زمان 0.359ثانیه
عبارت مورد جستجو :
پیام دکتر جعفر شانظری به جوانان و دانشجویان به مناسبت شروع سال جدید و ولادت حضرت ولی عصر(عج الله تعالی فرجه)
دین جهانی، با آداب و سُنن ملّی چه رفتاری دارد؟ آیا آن ها را کنار می نهد و خود به ساختن آداب و رسوم تازه می پردازد یا آن ها را تأیید می کند و در کنار خویش می نشاند و یا از میان آن ها گزینش می کند؟
نوروز 29 اسفند 1399 13:13
نوروز
فرقه داوودیه یکی از فرقه های دین مسیحی و منشعب از کلیسای ادونتیست است. این فرقه در سال ۱۸۳۰ در آمریکا توسط فردی به نام ویلیام میلر که کشاورزی انگلیسی بود، پایه گذاری شد؛ او تحصیلات رسمى نداشت، اما کلیه نوشته هایى را که به آن ها دسترسى داشته خوانده بود و به پیروی از تقویم اسقف آشر و تفسیر ۲۳۰۰ روز مندرج در کتاب دانیال به صورت ۲۳۰۰ سال، به بازگشت حتمى مسیح قانع شده بود. ویلیام میلر، بازگشت مسیح را طبق فرازهایى از کتاب مقدس مانند رساله دوم پطروس و دانیال براى سال 1843 میلادی پیش‏بینى کرد و در سال 1841 میلادی این نظریه خود را منتشر کرد.
علم کلام، دانش و مهارتی دین پژوهی است که با کمک متون اسلامی به استخراج و تنظیم و تبیین معارف و مفاهیم اعتقادی می پردازد، آن ها را بر اساس روش ها و رویکردهای مختلف درون و برون دینی، اثبات و توجیه مى کند و به اعتراض ها و شبهات مخالفان اعتقادی پاسخ مى دهد. امامت و امامت پژوهی در علم کلام جایگاه ویژه ای دارد. بحث پیرامون مسئلة امامت از قرن های نخست اسلام مطرح بوده و علمای شیعی و سنی در آن باره هم نظر نبوده اند. علمای شیعه برای دفاع از این اعتقاد مهم در همان قرن های اولیه، کتاب هایی نوشته اند، همچنان که مخالفان نیز آثاری در رد امامت تألیف کرده اند. علاوه بر وجود جریان های خوارج، سنی گرایی، وهابی گرایی و کسروی گرایی که با طرح شبهات و اشکالاتی ضرورت تحقیق پیرامون دکترین امامت را تقویت می کند، جایگاه امامت در قرآن و روایات نیز ضرورت پرداختن به آن را روشن می سازد. از نصوص دینی برمی آید که امامت از اصول بنیادین اسلام است.
بر اساس اندیشه اسلامی می توان این چنین بیان کرد، نقش و جایگاه مهم پدری تنها به پدران نسبی و تنی خلاصه نمی شود؛ چرا که برخی شخصیت های ممتاز تاریخ بشریت فراتر از قرابت و ارتباطات خویشاوندی از لحاظ معنوی و دینی با جامعه بشریت چنان ارتباط تنگاتنگی دارند که به خوبی می توان نام مقدس پدر را بر آنها اطلاق کرد.
در سجده توبه کردم و پایان گرفت کار
بسیاری از آموزه های دینی همچون حجاب و عفاف ریشه در معارف توحیدی و فطری دارد، از این رو این چنین به نظر می رسد اگر به دنبال ترویج و گسترش فرهنگ حجاب و عفاف هستیم باید معارف توحیدی و فطری که پایه و اساس آموزه های شرعی هست را تقویت کرد. یکی از موضوعات و مسائلی که فکر و نظر بسیاری از محققان و اندیشمندان دینی و اسلامی به را به خود جلب کرده چیستی راهکارهای ترویج و فراگیر کردن فرهنگ حجاب و عفاف است. اینکه چه چیزی باعث موفقیت و دست یابی به یک راه حل اساسی در گسترش فرهنگ حجاب و عفاف می شود، موضوعی است که محققان راهکارهای فراوانی را مطرح کرده ولی با این وجود احساس می شود آنچنان که باید به راهکارهای بنیادین و اصولی توجه اساسی و چشمگیری نشده است، در این نوشتار سعی داریم برخی راهکارها بنیادین ترویج و گسترش مفاهیم دینی را مورد توجه قرار دهیم.
نسبت توسعه و علوم انسانی در تفکر «رضا داوری‎اردکانی»
لطفا درباره علل تاثیرگذاری سید قطب بر حرکت های اسلامی معاصر توضیح بدهید؟
  • تعداد رکوردها : 1219